Kursy językowe, umiejętności prowadzenia negocjacji i doskonalenie jazdy samochodem, np. w czasie pościgu – takie kursy i szkolenia przejdą nasi celnicy za pieniądze Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.
.
W ramach projektu celnicy będą też zdobywać umiejętności prowadzenia negocjacji i doskonalić jazdę samochodem, np. w czasie pościgu.
Kursy językowe ukierunkowane będą głównie na przełamanie bariery psychologicznej w posługiwaniu się językiem obcym. W kolejnych miesiącach planowane są też szkolenia z jazdy samochodem techniką specjalną oraz z prowadzenia negocjacji w sytuacjach kryzysowych.
Cykl szkoleń ma się zamknąć pod koniec 2013 r. i obejmie m.in. kilkudziesięciu funkcjonariuszy pełniących służbę w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. Zdobyte w ten sposób umiejętności pomogą zwiększyć skuteczność działania mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej, zwłaszcza w sytuacjach podwyższonej mobilizacji.
Do tej pory w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy, w którym uczestniczą izby celne z czterech województw wschodniej Polski – podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – odbyło się w całym kraju kilka wspólnych spotkań z udziałem polskich i szwajcarskich funkcjonariuszy celnych.
Izba Celna w Białej Podlaskiej wzbogaciła się w ten sposób o kilkanaście pojazdów służbowych, wśród których znalazły się radiowozy oraz samochody do przewożenia psów służbowych.
Koszt projektu, obejmującego cztery województwa wschodniej Polski, wynosi 3,3 mln franków szwajcarskich (11,25 mln złotych), z czego 85%, tj. 2,85 mln franków (9,7 mln złotych) stanowi wsparcie udzielone przez rząd Szwajcarii.
Pomimo że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, udziela wsparcia jej nowym członkom, w zamian za swobodny dostęp do unijnego rynku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.