Żołnierze batalionu zmechanizowanego, który będzie stacjonować w Białej Podlaskiej ćwiczyli na terenie powiatu bialskiego. Na dawnym lotnisku wojskowym trwają obecnie prace logistyczne.
Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Żelazna Brama” odbywały się aż w 16 lokalizacjach, m.in. w gminach Biała Podlaska, Drelów oraz Międzyrzec Podlaski.
– Podczas ćwiczeń sprawdzaliśmy funkcjonowanie stanowisk dowodzenia jednostek dywizji w terenie przygodnym z wykorzystaniem infrastruktury cywilnej – słyszymy w biurze prasowym 18. Dywizji Zmechanizowanej. – Ostatnim etapem szkolenia było przemieszczenie pododdziałów do macierzystych garnizonów. Po odtworzeniu zdolności bojowej żołnierze będą gotowi do kolejnych zadań – zapowiadają dowódcy.
Przypomnijmy, że jeszcze w tym półroczu na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej pojawią się żołnierze. Pierwszy będzie batalion zmechanizowany. Ten ponad 600-hektarowy obszar od marca ubiegłego roku jest w rękach Ministerstwa Obrony Narodowej. Ostatnio z generałem Jarosławem Gromadzińskim dowódcą 18. Dywizji spotkał się prezydent Białej Podlaskiej.
– W jednostce trwają̨ prace logistyczne, m.in. powstaje miasteczko kontenerowe – zaznacza prezydent Michał Litwiniuk (PO).
Z kolei wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej informuje, że opracowana jest już koncepcja architektoniczno –urbanistyczna dla kompleksu wojskowego. – Prowadzimy uzgodnienia dotyczące uzyskania warunków przyłączeniowych do sieci wraz z zawarciem umowy przyłączeniowej oraz wykonania dokumentacji przyłączenia energetycznego – mówi przedstawiciel biura MON.
Wcześniej, ogłoszono przetarg na dostawę sprzętu kwaterunkowego. – Zakończenie prac związanych z budową i urządzeniem obozowiska kontenerowego planowane jest w bieżącym roku – dodaje MON.
Docelowo ma tu stacjonować ponad 2,5 tys. żołnierzy w ramach dwóch batalionów zmechanizowanych, jednego transportowego oraz kompanii saperów i rozpoznawczej. Ich głównym uzbrojeniem będą bojowe wozy piechoty oraz moździerze samobieżne Rak. Budowa nowej infrastruktury koszarowej oraz szkoleniowej potrwa kilka lat.
Do 2000 roku na terenie lotniska działał 61. Lotniczy Pułk Szkolno–Bojowy, jednostka wojskowa Sił Powietrznych RP. W końcowym stadium funkcjonowania jednostka szkoliła pilotów śmigłowców. Wcześniej szkolono tu także na Iskrach.