Organizacje pozarządowe chcą uczestniczyć w opracowaniu strategii migracyjnej Polski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdza, że właśnie finalizuje prace nad takim dokumentem. Zdaniem organizacji, robi się to w sposób „utajniony”.
– Prace nad przygotowaniem polityki migracyjnej Polski są na końcowym etapie. Są prowadzone w ramach grupy międzyresortowego Zespołu do Spraw Migracji – słyszymy w biurze prasowym ministerstwa.
Obecnie grupa finalizuje opracowanie diagnozy sytuacji migracyjnej. Tymczasem, organizacje pozarządowe, takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzą, że do tych prac nie zostały zaproszone. A od lat zajmują się tą problematyką.
– Procesy migracyjne mają wpływ na całe społeczeństwo, stąd też konieczne jest, aby polityka migracyjna tworzona była w jawny i partycypacyjny sposób. Obecny tryb prac rządu jest nietransparentny, a wypracowane w jego ramach dokumenty są utajnione i przekazywane wyłącznie wybranemu, wąskiemu gronu odbiorców – dziwią się eksperci z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Dlatego wystosowali w tej sprawie pismo do resortu. – Podkreślamy w nim potrzebę tworzenia polityki migracyjnej w oparciu o rzetelną diagnozę, mając dalekosiężną wizję oraz jasno określone cele. Poza tym, diagnoza obecnej sytuacji powinna służyć refleksji, jak wyobrażamy sobie naszą rzeczywistość w świecie, w którym migracja jest stałym elementem rzeczywistości – podkreślają.
– Spróbujmy sobie zaufać od samego początku i włączajmy w pracę nad strategią nie tylko przedstawicieli i przedstawicielki administracji, ale także i przede wszystkim migrantki i migrantów, osoby ze świata nauki i biznesu, samorządy, organizacje społeczne – zauważa z kolei Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, które również pomaga migrantom.
Okazuje się, że taki dokument dotyczący polityki migracyjnej ma być opracowywany co roku. – Z tej racji, że sytuacja migracyjna, zarówno w Polsce jak i w Europie, ulega szybkim zmianom – tłumaczy MSWiA. – W ten sposób uda się uniknąć błędu „Polityki Migracyjnej Polski” z 2012 roku, gdy przyjęto kilkuletni horyzont czasowy na realizację ustaleń polityki migracyjnej, gdy tymczasem zachodziły istotne zmiany – słyszymy w resorcie. Nastąpił wówczas kryzys migracyjny w całej Europie, czy konflikt zbrojny na Ukrainie.
Dokument, który powstaje oparty jest na bazie rejestrów państwowych prowadzonych przez różne ministerstwa, Straż Graniczną czy Urząd do Spraw Cudzoziemców. Poza tym, resort odpiera zarzuty o „utajnieniu prac”, tłumacząc że zorganizował m.in. wideokonferencje z zainteresowanymi organizacjami.
– Do prac został włączony Ośrodek Badań nad Migracjami UW oraz organizacje międzynarodowe: UNHCR i IOM. Organizacje pozarządowe, są zapraszane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do indywidualnych rozmów, w trakcie których wyjaśniane są szczegóły dotyczące prac prowadzonych nad nową polityką migracyjną kraju – zapewnia biuro prasowe.
Ostatecznie, projekt dokumentu „Polityka Migracyjna Polski 2021” ma być poddany konsultacjom społecznym.
Ułatwienia od 1 grudnia
Od 1 grudnia cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych będą mogli ubiegać się o zezwolenia na pracę.
– Może to mieć szczególne znaczenie dla obywateli Białorusi, którzy od kilku miesięcy opuszczają swój kraj w wyniku represji. Nowe przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o cudzoziemcach – zaznacza Jakub Dudziak rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.