Biała Podlaska

26 listopada 2020 r.
10:24

W MSWiA powstaje nowa strategia migracyjna Polski. Organizacje pozarządowe chcą mieć na nią wpływ

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Taki baner w grudniu ubiegłego roku stanął przy przejściu granicznym w Terespolu. Organizacje pozarządowe „przepraszały” uchodźców za łamanie prawa przez polskie władze
Taki baner w grudniu ubiegłego roku stanął przy przejściu granicznym w Terespolu. Organizacje pozarządowe „przepraszały” uchodźców za łamanie prawa przez polskie władze (fot. Materiały prasowe)

Organizacje pozarządowe chcą uczestniczyć w opracowaniu strategii migracyjnej Polski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdza, że właśnie finalizuje prace nad takim dokumentem. Zdaniem organizacji, robi się to w sposób „utajniony”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Prace nad przygotowaniem polityki migracyjnej Polski są na końcowym etapie. Są prowadzone w ramach grupy międzyresortowego Zespołu do Spraw Migracji – słyszymy w biurze prasowym ministerstwa.

Obecnie grupa finalizuje opracowanie diagnozy sytuacji migracyjnej. Tymczasem, organizacje pozarządowe, takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzą, że do tych prac nie zostały zaproszone. A od lat zajmują się tą problematyką.

– Procesy migracyjne mają wpływ na całe społeczeństwo, stąd też konieczne jest, aby polityka migracyjna tworzona była w jawny i partycypacyjny sposób. Obecny tryb prac rządu jest nietransparentny, a wypracowane w jego ramach dokumenty są utajnione i przekazywane wyłącznie wybranemu, wąskiemu gronu odbiorców – dziwią się eksperci z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dlatego wystosowali w tej sprawie pismo do resortu. – Podkreślamy w nim potrzebę tworzenia polityki migracyjnej w oparciu o rzetelną diagnozę, mając dalekosiężną wizję oraz jasno określone cele. Poza tym, diagnoza obecnej sytuacji powinna służyć refleksji, jak wyobrażamy sobie naszą rzeczywistość w świecie, w którym migracja jest stałym elementem rzeczywistości – podkreślają.

– Spróbujmy sobie zaufać od samego początku i włączajmy w pracę nad strategią nie tylko przedstawicieli i przedstawicielki administracji, ale także i przede wszystkim migrantki i migrantów, osoby ze świata nauki i biznesu, samorządy, organizacje społeczne – zauważa z kolei Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, które również pomaga migrantom.

Okazuje się, że taki dokument dotyczący polityki migracyjnej ma być opracowywany co roku. – Z tej racji, że sytuacja migracyjna, zarówno w Polsce jak i w Europie, ulega szybkim zmianom – tłumaczy MSWiA. – W ten sposób uda się uniknąć błędu „Polityki Migracyjnej Polski” z 2012 roku, gdy przyjęto kilkuletni horyzont czasowy na realizację ustaleń polityki migracyjnej, gdy tymczasem zachodziły istotne zmiany – słyszymy w resorcie. Nastąpił wówczas kryzys migracyjny w całej Europie, czy konflikt zbrojny na Ukrainie.

Dokument, który powstaje oparty jest na bazie rejestrów państwowych prowadzonych przez różne ministerstwa, Straż Graniczną czy Urząd do Spraw Cudzoziemców. Poza tym, resort odpiera zarzuty o „utajnieniu prac”, tłumacząc że zorganizował m.in. wideokonferencje z zainteresowanymi organizacjami.

– Do prac został włączony Ośrodek Badań nad Migracjami UW oraz organizacje międzynarodowe: UNHCR i IOM. Organizacje pozarządowe, są zapraszane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do indywidualnych rozmów, w trakcie których wyjaśniane są szczegóły dotyczące prac prowadzonych nad nową polityką migracyjną kraju – zapewnia biuro prasowe.

Ostatecznie, projekt dokumentu „Polityka Migracyjna Polski 2021” ma być poddany konsultacjom społecznym.

Ułatwienia od 1 grudnia

Od 1 grudnia cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych będą mogli ubiegać się o zezwolenia na pracę.

– Może to mieć szczególne znaczenie dla obywateli Białorusi, którzy od kilku miesięcy opuszczają swój kraj w wyniku represji. Nowe przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o cudzoziemcach – zaznacza Jakub Dudziak rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium