Radzyń Podlaski zacieśnia więzy z partnerskim miastem Egyek. Węgierska delegacja przebywa w mieście do końca tygodnia. Burmistrz Radzynia już dostał zaproszenie na czerwcowe Dni Egyeku.
Burmistrz Egyeku Miluczky Attila przyjechał do Radzynia Podlaskiego po raz czwarty. Jednym z tematów spotkania obu samorządów jest walka z bezrobociem. Jeszcze niedawno Egyek zmagał się z kilkunastoprocentową stopą bezrobocia.
– Ale dzięki rządowemu projektowi udało się znaleźć pracę dla 500 mieszkańców Egyeku i znacznie obniżyć bezrobocie, co spowodowało również zmniejszenie przestępczości – zapewniał w Radzyniu burmistrz Attila.
Jak dokładnie na Węgrzech wygląda walka z bezrobociem? – W poprzednim okresie ten, kto dostawał zasiłek, nie mógł pracować, bo zasiłek tracił. Obecnie, gdy zrezygnuje z zasiłku socjalnego, dostaje dwa razy więcej pieniędzy, ale za to ma obowiązek ośmiogodzinnej pracy na rzecz miasta – wyjaśnia węgierski burmistrz. – Te osoby mają obowiązki, zagospodarowany czas, czują się potrzebne, wspierają rodziny – podkreśla. – Ci ludzie stworzyli brygady budowlane, inni produkują prefabrykaty, zajmują się ogrodnictwem i szkółkarstwem, jeszcze inni koronkarstwem. Kilka osób pracuje w Ochronie Obywatelskiej, część w straży pożarnej. Pozostali zbierają śmieci w mieście, likwidują nielegalne wysypiska – wymienia gość z Węgier.
Jak to jest możliwe? – Burmistrz tworzy projekt, dostaje na to dotacje, które pokrywają 95 proc. kosztów, a 5 proc. dopłacają samorządy – odpowiada Węgier.
– Są to regulacje na poziomie rządowym, trudno byłoby naśladować je dosłownie u nas, ale zainteresowały burmistrza Radzynia – mówi rzecznik burmistrza Anna Wasak. Na koniec kwietnia stopa bezrobocia w pow. radzyńskim wynosiła 13,6 proc.
Oba samorządy współpracują od 2001 roku. Chodzi m.in. o wymianę młodzieży i wyjazdy wakacyjne. Ale niewykluczone, że współpraca rozszerzy się. – Partnerstwo z miastem węgierskim jest dobrze odbierane przez mieszkańców Radzynia – podkreśla burmistrz Jerzy Rębek (PiS).
W środę Węgrzy uczestniczyli w odsłonięciu pamiątkowej tablicy „25 lat Samorządności” w Urzędzie Miasta. – Przy okazji wizyty zwiedzili też miasto, m.in. Pałac Potockich, pływalnię Aqua-Miś oraz Państwową Szkołę Muzyczną. W programie pobytu znalazły się również wizyty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek – wymienia Anna Wasak.