Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 stycznia 2015 r.
7:30
Edytuj ten wpis

Z Białej Podlaskiej do Warszawy kolejami regionalnymi?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Jest szansa, że podróż pociągiem z Białej Podlaskiej czy Terespola do Warszawy będzie szybsza i sprawniejsza. - Na modernizację linii kolejowej z Warszawy do Terespola zainwestowano ponad miliard złotych. Oprócz środków z budżetu państwa, poszły na to środki unijne. Pociągi mogą teraz jeździć szybciej, tymczasem połączenia stale się ogranicza - mówi poseł Adam Abramowicz (PiS).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W marcu z rozkładu jazdy PKP ma na przykład zniknąć międzynarodowe połączenie z Warszawy do Mińska na Białorusi. Pasażerowie z południowego Podlasia też na tym ucierpią. Obecnie, oprócz połączeń PKP Intercity, podróżni z Białej Podlaskiej czy Terespola, nie znajdą w rozkładzie bezpośrednich pociągów osobowych do Warszawy.

- Intercity, jako spółka prawa handlowego kieruje się swoim interesem, twierdząc, że na tym odcinku połączenia są dla nich nieopłacalne - tłumaczy Abramowicz. Problem, zdaniem posła, mogą rozwiązać koleje regionalne. - A one zależą od marszałków województw - dodaje. Poseł proponuje dwa warianty. Przedstawił je na ostatnim posiedzeniu Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. - Najbardziej sensowne wydaje się przedłużenie linii mazowieckiej kolei aż do Terespola. Chodzi o podpisanie odpowiedniej umowy z marszałkiem woj. mazowieckiego, a to wiąże się z dopłatą od władz woj. lubelskiego - precyzuje Abramowicz. Teraz koleje mazowieckie kończą swoją trasę w Siedlcach, sporadycznie w Łukowie. Natomiast lubelskie Przewozy Regionalne oferują przejazdy z Białej Podlaskiej, przez Łuków, Dęblin, dalej do Lublina lub Chełma, ale do Siedlec czy Warszawy już nie.

Drugi wariant to skorelowanie dwóch linii - mazowieckiej i lubelskiej. - To rozwiązanie mniej komfortowe dla pasażerów. Chodzi jednak o to, by skrócić czas przejazdu i tak dopasować rozkłady, aby przesiadka w Siedlcach czy Łukowie trwała 5 lub 10 minut, a nie godzinę - dodaje poseł. Władze wojewódzkie obiecały pomóc. - Marszałek Sławomir Sosnowski zadeklarował, że jest gotów rozmawiać na ten temat z kolejami mazowieckimi i marszałkiem woj. mazowieckiego. To na razie chęć współpracy. Za wcześnie, by mówić o rozwiązaniach - podkreśla rzecznik Urzędu Marszałkowskiego woj. lubelskiego Beata Górka.
W sprawę zaangażował się też przewodniczący sejmiku woj. lubelskiego Przemysław Litwiniuk (PSL). - Chciałbym, aby w tym roku pilotażowo wprowadzić takie połączenia przy udziale finansowym obu regionów: Lubelszczyzny i Mazowsza - mówi przewodniczący. W tym celu, spotka się w tym tygodniu m.in. z wicemarszałkiem woj. mazowieckiego.

Który z wariantów przedstawionych przez posła PiS Adama Abramowicza wydaje się bardziej prawdopodobny? - Dopóki samorząd woj. lubelskiego nie zaangażuje się w przedsiębiorstwo realizujące przewozy regionalne, tak jak Mazowsze w swoją spółkę, to bardziej efektywne wydaje się porozumienie z mazowieckim operatorem - odpowiada Przemysław Litwiniuk. - Chcę poszukać rozwiązania najtańszego, a przy tym odpowiednio efektywnego - mówi na koniec przewodniczący sejmiku.

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium