Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 maja 2019 r.
14:04

Zdrowo zakręceni jedzą pysznie. Rozmowa z Magdaleną Makarowską

Rozmowa z Magdaleną Makarowską, dietetyczką, autorką wielu poradników o zdrowym odżywianiu z serii „Jedz pysznie...”. Pani Magda wkrótce odwiedzi Międzyrzec Podlaski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdrowie odżywianie, a do tego trochę ruchu – każdy, kto chce zmienić swój tryb życia, będzie miał do tego dobrą okazję. 31 maja o godz. 17 w parku Potockich w Międzyrzecu Podlaskim odbędą się warsztaty „Zdrowo zakręceni”

Jednym z głównych punktów programu będą warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku 7–12 lat. Poprowadzi je Magdalena Makarowska, dietetyk, biotechnolog i pedagog z Łodzi. Aby wziąć w nich udział, należy wysłać wiadomość na adres: akcja@miedzyrzec.pl.

Wszyscy chętni będą mogli także spróbować się w zajęciach fitness pod chmurką, czy też obejrzeć pokazy karate i tajskiego boksu. Przewidziano konkursy dla dzieci.

• Ile w tzw. zdrowym trybie życia jest teorii i metodologii, a ile czystych chęci zmiany sposobu odżywiania?

Magdalena Makarowska: – O wiele więcej powinno być właśnie tych chęci, niż specjalistycznej wiedzy. Od dawien dawna jemy i ruszamy się, tylko gdzieś w międzyczasie ta cywilizacja zaczyna nas wyręczać w różnych rzeczach – nie musimy chodzić, bo możemy jeździć, mamy wszystko gotowe, jeśli chodzi o dostępność produktów spożywczych. Tak naprawdę, to powinniśmy w tym wszystkim wrócić do tego, co już było, kiedy byliśmy dziećmi i spędzaliśmy czas na wsi, gdzie wszystko się uprawiało, a nie kupowało i dużo się ruszało. To nie są trudne rzeczy, tylko praca od podstaw.

• Gdybym się do pani dzisiaj zgłosił i powiedział, że chcę zacząć zdrowo jeść, to długo zajęłoby mi przystosowanie się do nowego sposobu odżywiania?

– Powiem na własnym doświadczeniu, ponieważ przyjmuję na co dzień takie osoby. Nie każdy chce schudnąć, wiele osób chce po prostu zmienić tryb życia. Jeżeli pokażemy człowiekowi, co oznacza ta zmiana trybu życia – co zamiast czego ma jeść, jak ma to robić i co ma wybierać – to w ciągu miesiąca zaczyna zmieniać wszystko, co robił do tej pory. Nagle to zdrowe odżywianie staje się stylem życia. Nie jest to trudne, jest to wyłącznie kwestia świadomości tego, co dobre, a co złe w kwestii odżywiania się.

• Czy ten, szeroko rozumiany, „zdrowy tryb życia” oznacza, że powinniśmy zrezygnować ze swoich ulubionych dań na rzecz wyłącznie warzyw i owoców?

– Nie o to do końca chodzi. Jeżeli na co dzień będziemy kierować się zasadą zdrowego rozsądku w wybieraniu produktów spożywczych, będziemy unikać tzw. gotowców, czyli produktów, które są zapakowane i gotowe do odgrzania, a będziemy bazować na produktach, z których nasze mamy i babcie przygotowywały nam posiłki – warzywa, owoce, chude mięso – to zdrowe odżywianie jest tym, co już kiedyś robiliśmy. Ponadto, jeżeli nawet lubimy słodycze, golonkę, to jeśli na co dzień zdrowo i mądrze się odżywiamy, to takie produkty – raz na jakiś czas – nam nie zaszkodzą.

• Dużo osób zgłasza się do pani, żeby zacząć zdrowo się odżywiać?

– Tak. Większość osób interpretuje dietetyka jako problem z wagą, więc ten problem na pewno dominuje. Wiele osób chce przyjść, ponieważ ma jakieś choroby związane z dietą i wtedy ta nowa dieta leczy te choroby. Myślę, że jedna trzecia osób, które do mnie przychodzą, to osoby, które chcą po prostu wiedzieć, co znaczy zdrowo się odżywiać i co one mają zrobić, żeby cała rodzina też tak jadła.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium