Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

5 maja 2021 r.
21:56

Dylówka tajemnic. Niezwykłe odkrycia na budowie drogi w Tarnogrodzie

Autor: Zdjęcie autora agdy
Ul. Partyzantów
Ul. Partyzantów (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Nikt się nie spodziewał, że przy okazji budowy drogi w Tarnogrodzie, robotnicy odkryją fragment drewnianego traktu. Tak utwardzony przejazd prowadził z rynku do kościoła. Dzięki drobnym przedmiotom znalezionym w sąsiedztwie można niemal odtworzyć życie jakie toczyło się w miasteczku przed laty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W centrum Tarnogrodu (powiat biłgorajski), na ulicy Partyzantów trwają prace drogowe. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie rozbudowuje drogę wojewódzką nr 835, konkretnie chodzi tu o odcinek Biłgoraj – granica województwa. Ponieważ nowa droga będzie szersza o 2 metry od dotychczasowej, drogowcy pracowali w miejscach, gdzie wcześniej nikt nie prowadził prac.

– Na etapie projektowania drogi wojewódzkiej nr 835, został przeprowadzony spis zabytków oraz obiektów objętych ochroną konserwatorską. Nic nie wskazywało na to, że w okolicach kościoła parafialnego w Tarnogrodzie może znajdować się tego typu drewniany trakt drogowy – mówi Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy ZDW.

Okazało się, że gdy robotnicy zeszli na głębokość około 80 cm znaleźli dwa poziomy naprzemiennie układanych belek, wzdłuż ulicy, powyżej w poprzek.

– Miejscami konstrukcję wzmacniano dodatkowo brukiem kamiennym. Szerokość uchwyconych w wykopie reliktów wahała się od 240 do 130 cm. Pozostała część znajduje się pod nierozebraną nawierzchnią. W warstwie bezpośrednio zalegającej nad konstrukcją oraz pod nią, znajdowały się liczne zabytki ruchome – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który został powiadomiony o znalezisku.

– Z tego co widziałam, to drewno było z drzew iglastych, niektóre elementy ociosane, niektóre okrągłe. Będzie mogło być przebadane, bo jest bardzo dobrze zachowane. Na razie zostało wydobyte i zabezpieczone, bo prace przy przebudowie drogi są kontynuowane – wyjaśnia Anna Jączek z Pracowni Archeologicznej, która prowadziła na miejscu badania archeologiczne.

Na starych, bardzo nielicznych zdjęciach Tarnogrodu z okresu międzywojennego widać niewysokie zabudowania i mieszkańców, którzy wozami lub pieszo przemieszają się po czymś na kształt traktów i przejść, pozwalających pokonać błotnisty i nierówny teren.

– Było blisko lasów więc do utwardzania dróg wykorzystywano drewno, którego było pod dostatkiem. Jakoś się ratowano by móc przejechać. Ale i tak stosowano takie rozwiązania tylko w centrum. Dzisiejsza ulica Partyzantów była główną drogą łączącą rynek i kościół. Tak samo utwardzony był rynek – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu, który dodaje, że takie drogi zwano dylówkami a wilgotne podłoże sprawiło, że fragment takiego traktu dotrwał do naszych czasów.

Dylówki, które są elastyczne i trwałe były przed laty bardzo popularne na wschodzie kraju. Taką metodę układania dróg, niemal jak podłogi, jeszcze niedawno stosowali leśnicy.

Odkryty trakt faktycznie musiał być centrum życia Tarnogrodu i całej okolicy, bo przy okazji prac drogowych znaleziono mnóstwo drobnych przedmiotów: podkowy, elementy końskiej uprzęży i wozów, fragmenty ozdoby trumiennej, kawałki ceramiki i szkła a nawet fragment ustnej harmonijki.

– Lepiej się znam na okresie II wojny światowej ale po konsultacjach można przypuszczać, że najstarszymi przedmiotami znalezionymi przy okazji remontu drogi są raczki do butów datowane na XVI-XVII wiek. To małe metalowe elementy w kształcie podkowy, które umieszczano wówczas na obcasach butów. Inne przedmioty są młodsze, więcej się dowiemy gdy je oczyścimy, zakonserwujemy i ocenią je specjaliści – mówi Piotr Magoch z Tarnogrodu, który z pasjonatami historii: Grzegorzem Szymanikiem i Januszem Szabatem, wykrywaczem metali przeszukują ziemię wybraną przez koparkę. – Nasza praca jest nadzorowana przez służby konserwatorskie, nie robimy niczego na własna rękę – dodaje pan Piotr, który podkreśla, że ta ich społeczna praca dodaje coś nowego do historii Tarnogrodu.

Najłatwiej wydatować znaleziony... medal, który przyznawał car za stłumienie powstania styczniowego. Bo taki tez został znaleziony.

Jak informuje inwestor, po dokładnym przebadaniu okolicy i wykonaniu niezbędnych prac, teren został przekazany do dalszych działań inwestycyjnych. Wykonawca będzie nadal współpracował z archeologami. Najprawdopodobniej w czerwcu lub lipcu wrócą oni na ul. Partyzantów, bo drogowcy będą remontować drugą część jezdni pod którą znaleziono dawny trakt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium