Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

16 sierpnia 2020 r.
16:42

Wspomnienie o Henryku Wujcu. „Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem”

(fot. Wojciech Grzędziński – Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP)

- Kiedyś mu powiedziałam: Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem, bo potrafisz pogodzić każdego z każdym – Ale co zrobić, taki Henryk po prostu był – tak Henryka Wujca wspomina Barbara Szubert, najdłużej internowana kobieta w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Z Ludką (Ludwika żona Henryka Wujca)  poznałyśmy się zimą 1982 w obozie w Gołdapi, gdzie nas internowano. To był zakład dla kobiet, zwieźli nas z całej Polski. Mnie potem odesłali karnie do Darłówka, więc zobaczyłyśmy się z Ludką i Henrykiem dobre kilka lat później – wspomina Barbara Szubert, legenda „Solidarności”, najdłużej internowana kobieta w Polsce. – Henryk był dla nas wielkim wsparciem. Dzięki niemu docierała do nas do Chełma i Lublina bibuła, podziemny Tygodnik Mazowsze, byli kurierzy. Dzięki temu, zahukani, bo na prowincji esbecja cały czas nas mocno cisnęła, zupełnie bez pieniędzy i materiałów, jakoś sobie radziliśmy.

W sobotę rano poinformowano, że zmarł Henryk Wujec, społecznik, działach opozycyjny w okresie PRL. Był też politykiem, który zajmował stanowiska ministrów i wiceministrów. Henryk Wujec był także doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pochodził z małej wsi koło Biłgoraja.

Jaki był? – Przyzwoitości rzadkiej. Słuchał. A to się nie zdarza u ludzi często. Kiedyś mu powiedziałam: Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem, bo potrafisz pogodzić każdego z każdym – śmieje się Szubert. – Ale co zrobić, taki Henryk po prostu był. I wszędzie go było pełno. Z papierami w ręku, pod pachą, w reklamówce. Wyświechtany garnitur, czasem zmięta koszula, przekrzywiony krawat, na który nie wracał uwagi, bo zawsze było coś do zrobienia, zawsze ktoś na niego ze sprawą czekał.

 

Barbara Szubert – legenda „Solidarności”, najdłużej internowana kobieta w Polsce. Zatrzymana 12 grudnia 1981 roku, była przetrzymywana więzieniach i izolatorach w Chełmie, Olszynce Grochowskiej, Gołdapi a po powtórnym aresztowaniu w karnym ośrodku w Darłówku – była tam jedyną kobietą przetrzymywaną dwa razy! Zwolniona 2 grudnia 1982 roku.

Barbara Szubert była pod stałym nadzorem Służby Bezpieczeństwa, rozpracowywana, podsłuchiwana i śledzona w ramach akcji specjalnych SB kryptonim „Przewodnik” i Zamach”. Akcję specjalną „Syndykat” wobec Barbary Szubert zawieszono - nigdy nie zamknięto - dopiero w końcu 1989 roku, czyli w pół roku po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. W wolnej Polsce założyła w Chełmie księgarnię, którą prowadziła do emerytury.

 

Barbara Szubert

Leszek Burakowski, dwukrotny wojewoda chełmski, zastępca prezydenta Chełma, wieloletni dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego tak wspomina Henryka Wujca: – Ciepły, konkretny normalny i rzeczowy – wspomina. Pamiętam jak w maju 1990 jechałem do Warszawy na spotkanie. Wiadomo, wojewoda jedzie do ministerstwa załatwiać sprawy. Ale już kilka pierwszych zdań rozmowy wystarczyło żebym zrozumiał z człowiekiem jakiego formatu mam do czynienia. Zaimponował mi doskonałą orientacją w najtrudniejszych sprawach. Współpraca z Henrykiem Wujcem, była nie tylko przyjemnością, ale i szkołą zachowania, kompetencji i kompromisu, bo potrafił pogodzić największych malkontentów.

Zdaniem Burakowskiego, zasługi Henryka Wujca dla regionu nie sposób przecenić.

– Dzięki jego uporowi i pracy KUL dostał 16 miliardów starych złotych rządowej dotacji! To były pierwsze takie pieniądze dla KUL. Pracował nad świadczeniami dla Dzieci Zamojszczyzny, i sprawił, że dziesiątki Polaków z tego skorzystały i korzystają nadal. Tymczasem mało kto wie, że sam jako dziecko był odebrany rodzinie i przeznaczony do wywózki do niemieckiego sierocińca. W ostaniej chwili, wykupiony za łapówkę od strażnika, wrócił do domu.Mimo, że przygotował to prawo i czuwał nad jego realizacją – nigdy nie przyjął ani złotówki!

Gdy rozpadały się PGR-y i powstała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa wymusił, aby potężne pieniądze wydać m.in. na remonty mieszkań w blokach popegeerowskich. Starał się jak mógł, żeby zabezpieczyć tych wszystkich ludzi, którym z dnia na dzień zmieniło się życie. Lubił kino, lubił film. Pamiętam te wieczorne rozmowy z aktorami reżyserami podczas Chełmskiej Zimy Filmowej – wspomina były wojewoda chełmski.

 

Henryk Wujec

Urodził się w 1940 roku we Wsi Podlesie koło Biłgoraja. Studiował najpierw w Lublinie, potem w Warszawie. Razem z żoną Ludwiką działał w KOR-ze, „Solidarności”, represjonowany, był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W latach 1989-2001 był posłem z okręgu chełmskiego. W rządzie Jerzego Buzka był wiceministrem rolnictwa i doradcą Prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych.

Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a Prezydent Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą. W 2016 Henryk i Ludwika Wujec zostali laureatami Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego Henryk Wujec był lubelskim kandydatem Wiosny. Nie udało mu się zdobyć mandatu.

Zmarł 15 sierpnia 2020 po długiej chorobie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium