Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

16 sierpnia 2020 r.
16:42

Wspomnienie o Henryku Wujcu. „Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem”

(fot. Wojciech Grzędziński – Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP)

- Kiedyś mu powiedziałam: Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem, bo potrafisz pogodzić każdego z każdym – Ale co zrobić, taki Henryk po prostu był – tak Henryka Wujca wspomina Barbara Szubert, najdłużej internowana kobieta w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Z Ludką (Ludwika żona Henryka Wujca)  poznałyśmy się zimą 1982 w obozie w Gołdapi, gdzie nas internowano. To był zakład dla kobiet, zwieźli nas z całej Polski. Mnie potem odesłali karnie do Darłówka, więc zobaczyłyśmy się z Ludką i Henrykiem dobre kilka lat później – wspomina Barbara Szubert, legenda „Solidarności”, najdłużej internowana kobieta w Polsce. – Henryk był dla nas wielkim wsparciem. Dzięki niemu docierała do nas do Chełma i Lublina bibuła, podziemny Tygodnik Mazowsze, byli kurierzy. Dzięki temu, zahukani, bo na prowincji esbecja cały czas nas mocno cisnęła, zupełnie bez pieniędzy i materiałów, jakoś sobie radziliśmy.

W sobotę rano poinformowano, że zmarł Henryk Wujec, społecznik, działach opozycyjny w okresie PRL. Był też politykiem, który zajmował stanowiska ministrów i wiceministrów. Henryk Wujec był także doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pochodził z małej wsi koło Biłgoraja.

Jaki był? – Przyzwoitości rzadkiej. Słuchał. A to się nie zdarza u ludzi często. Kiedyś mu powiedziałam: Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem, bo potrafisz pogodzić każdego z każdym – śmieje się Szubert. – Ale co zrobić, taki Henryk po prostu był. I wszędzie go było pełno. Z papierami w ręku, pod pachą, w reklamówce. Wyświechtany garnitur, czasem zmięta koszula, przekrzywiony krawat, na który nie wracał uwagi, bo zawsze było coś do zrobienia, zawsze ktoś na niego ze sprawą czekał.

 

Barbara Szubert – legenda „Solidarności”, najdłużej internowana kobieta w Polsce. Zatrzymana 12 grudnia 1981 roku, była przetrzymywana więzieniach i izolatorach w Chełmie, Olszynce Grochowskiej, Gołdapi a po powtórnym aresztowaniu w karnym ośrodku w Darłówku – była tam jedyną kobietą przetrzymywaną dwa razy! Zwolniona 2 grudnia 1982 roku.

Barbara Szubert była pod stałym nadzorem Służby Bezpieczeństwa, rozpracowywana, podsłuchiwana i śledzona w ramach akcji specjalnych SB kryptonim „Przewodnik” i Zamach”. Akcję specjalną „Syndykat” wobec Barbary Szubert zawieszono - nigdy nie zamknięto - dopiero w końcu 1989 roku, czyli w pół roku po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. W wolnej Polsce założyła w Chełmie księgarnię, którą prowadziła do emerytury.

 

Barbara Szubert

Leszek Burakowski, dwukrotny wojewoda chełmski, zastępca prezydenta Chełma, wieloletni dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego tak wspomina Henryka Wujca: – Ciepły, konkretny normalny i rzeczowy – wspomina. Pamiętam jak w maju 1990 jechałem do Warszawy na spotkanie. Wiadomo, wojewoda jedzie do ministerstwa załatwiać sprawy. Ale już kilka pierwszych zdań rozmowy wystarczyło żebym zrozumiał z człowiekiem jakiego formatu mam do czynienia. Zaimponował mi doskonałą orientacją w najtrudniejszych sprawach. Współpraca z Henrykiem Wujcem, była nie tylko przyjemnością, ale i szkołą zachowania, kompetencji i kompromisu, bo potrafił pogodzić największych malkontentów.

Zdaniem Burakowskiego, zasługi Henryka Wujca dla regionu nie sposób przecenić.

– Dzięki jego uporowi i pracy KUL dostał 16 miliardów starych złotych rządowej dotacji! To były pierwsze takie pieniądze dla KUL. Pracował nad świadczeniami dla Dzieci Zamojszczyzny, i sprawił, że dziesiątki Polaków z tego skorzystały i korzystają nadal. Tymczasem mało kto wie, że sam jako dziecko był odebrany rodzinie i przeznaczony do wywózki do niemieckiego sierocińca. W ostaniej chwili, wykupiony za łapówkę od strażnika, wrócił do domu.Mimo, że przygotował to prawo i czuwał nad jego realizacją – nigdy nie przyjął ani złotówki!

Gdy rozpadały się PGR-y i powstała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa wymusił, aby potężne pieniądze wydać m.in. na remonty mieszkań w blokach popegeerowskich. Starał się jak mógł, żeby zabezpieczyć tych wszystkich ludzi, którym z dnia na dzień zmieniło się życie. Lubił kino, lubił film. Pamiętam te wieczorne rozmowy z aktorami reżyserami podczas Chełmskiej Zimy Filmowej – wspomina były wojewoda chełmski.

 

Henryk Wujec

Urodził się w 1940 roku we Wsi Podlesie koło Biłgoraja. Studiował najpierw w Lublinie, potem w Warszawie. Razem z żoną Ludwiką działał w KOR-ze, „Solidarności”, represjonowany, był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W latach 1989-2001 był posłem z okręgu chełmskiego. W rządzie Jerzego Buzka był wiceministrem rolnictwa i doradcą Prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych.

Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a Prezydent Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą. W 2016 Henryk i Ludwika Wujec zostali laureatami Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego Henryk Wujec był lubelskim kandydatem Wiosny. Nie udało mu się zdobyć mandatu.

Zmarł 15 sierpnia 2020 po długiej chorobie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium