Z czym nasi Czytelnicy mają największy problem? Rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Odsetki mieszkaniowe
• Nigdy nie korzystałam dużej ulgi budowlanej, w 2006 roku podpisałam umowę z deweloperem na zakup mieszkania i zaciągnęłam kredyt hipoteczny na jego budowę również w 2006 roku. Akt notarialny na zakup tego mieszkania będę miała w 2007 roku. Kiedy będę mogła odliczyć zapłacone odsetki?
- Odsetki będzie mogła Pani odliczyć w 2007 roku - również odsetki spłacone w 2006 roku.
Kontynuacja ulgi remontowej
- Jeżeli wydatki zostały wykazane w zeznaniu za 2005 rok i pozostałą kwota do odliczenia na lata następne, to można również w 2006 roku skorzystać z odliczenia. Nawet w przypadku, gdy w 2005 roku składaliśmy PIT-37, a za 2006 rok rozliczamy się na PIT-36, lub PIT-28, prawo do takiego odliczenia przysługuje. Kwotę nieodliczoną w latach poprzednich uwzględnia się w załączniku PIT-D. Warto zaznaczyć, że niezależnie od liczby składnych zeznań małżonkowie mogą złożyć tylko jeden załącznik PIT-D.
Gdy podatnik zmarł
- W takim przypadku na urzędzie skarbowym ciąży obowiązek wynikający z art. 104 Ordynacji podatkowej - urząd zawiadamia spadkobierców o wysokości wpłaconych zaliczek na [podatek podając równocześnie kwotę przypadającą do zapłacenia lub kwotę nadpłaty oraz informuje o możliwości zgłoszenia wydatków poniesionych przez zmarłego uprawniających do ulg. Po upływie 30 dni od takiego zawiadomienia wydawana jest decyzja ustalająca wysokość zobowiązania lub stwierdzająca nadpłatę. W praktyce może pani zawiadomić urząd o fakcie śmierci mamy, o wysokości zaliczek pobranych przez płatnika o danych spadkobierców i wydatkach. Informacja taka niewątpliwie przyśpieszy całą procedurę zwrotu nadpłaty.
Ulga rehabilitacyjna i samochód
- Na wstępie trzeba wyjaśnić, iż przepisy nie przewidują żadnego "ryczałtu” dla osób niepełnosprawnych. Osoby te mogą korzystać z odliczeń z tytułu tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W przepisach jest wymienionych kilkanaście celów na które odlicza się poniesione wydatki od podstawy opodatkowania. Wśród tych wydatków są również te, których nie potrzeba dokumentować dowodem poniesienia m.in. na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wydatki na te cele podlegają odliczeniu do kwoty 2280 zł. Urząd weryfikując zeznanie może poprosić o uprawdopodobnienie, że wydatek poniosła osoba niepełnosprawna, zaliczona do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnik mający na utrzymaniu tę osobę i był to wydatek na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu tę osobę, a samochód używany był dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne.
(mag)