W piątek na pytania Czytelników Dziennika Wschodniego odpowiadała Ewa Kurnicka, naczelnik Wydziału Rozliczeń Kont Płatników Składek w Oddziale ZUS w Lublinie. Dyżur telefoniczny dotyczył „tarczy antykryzysowej”
Ewa Kurnicka odebrała w trakcie dyżuru kilkadziesiąt telefonów. Aparat grzał się do czerwoności, zainteresowanie było bardzo duże. Zainteresowanie wzbudziło przede wszystkim zwolnienie ze składek, znacznie mniej było pytań o świadczenia postojowe. Publikujemy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie.
Prowadzę jednoosobową działalność. Czy mogę nie zapłacić składek i za które miesiące?
– Osoba, która prowadzi działalność i opłaca składki sama za siebie, może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Warunkiem jest rozpoczęcie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 roku.
Poza tym przychód przedsiębiorcy z działalności w pierwszym miesiącu, za który składa wniosek o zwolnienie ze składek, nie może przekroczyć 15 681 zł (300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto).
Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.
Chcę skorzystać ze zwolnienia ze składek za marzec i złożyłem już wniosek do ZUS. Powinienem je zapłacić do 10 kwietnia. Kiedy można spodziewać się odpowiedzi od ZUS?
– Zwolnieniem mogą być objęte tyko te składki, które nie zostały opłacone na dzień złożenia wniosku. Wnioski o zwolnienie z opłacania składek będziemy mogli rozpatrzyć po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za pierwszy miesiąc, za który przysługuje zwolnienie. Termin składania dokumentów rozliczeniowych za marzec mija 10 kwietnia (dla opłacających składki tylko za siebie) lub 15 kwietnia (dla opłacających składki także za zatrudnionych).
Jak policzyć pracowników w mikrofirmie, kiedy mam pracowników zatrudnionych też na część etatu? Kiedy przysługuje zwolnienie ze składek?
– O zwolnieniu ze składek mikroprzedsiębiorcy decyduje liczba osób, które ten przedsiębiorca zgłaszał do ubezpieczeń społecznych na 29 lutego 2020 roku. Jeśli na ten dzień płatnik składek zgłaszał mniej niż 10 ubezpieczonych, to może być zwolniony ze składek. Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy zatrudnionych osób. Dwie osoby zatrudnione na pół etatu to dwie osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. Do limitu nie wlicza się za to osób, które przedsiębiorca zgłaszał tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.
O zwolnienie ze składek może wystąpić przedsiębiorca, który rozpoczął działalność przed 1 lutego 2020 roku. Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji 31 grudnia 2019 r. i na ten dzień zalegały z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Wynika to z regulacji UE.
Czy zwolnienie ze składek spowoduje „dziurę” w moim ubezpieczeniu i ubezpieczeniach pracowników?
– Mimo zwolnienia ze składek przedsiębiorcy i pracujące dla nich osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych, zasiłków i rent. Składki emerytalne też będą zapisane na ich kontach w ZUS. Przedsiębiorcy zachowują ciągłość dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i prawo do zasiłków, jeżeli byli objęci tym ubezpieczeniem na 1 lutego 2020 r.
Prowadzę działalność i płacę tylko składkę zdrowotną, bo mam dodatkowo umowę o pracę. Czy przysługuje mi świadczenie postojowe i zwolnienie ze składki zdrowotnej?
– Świadczenie postojowe nie przysługuje, gdy przedsiębiorca ma inny dodatkowy tytuł do ubezpieczenia. Skoro ma Pan umowę o pracę, to w tej sytuacji świadczenie nie przysługuje.
Może Pan natomiast skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek zdrowotnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r., jeżeli spełnia Pan warunki dotyczące wysokości przychodu i rozpoczęcia działalności przed 1 lutego 2020 r.