Ale nie masz pojęcia o rynku finansów, a doniesienia o giełdowych spadkach przyprawiają cię o nerwowy dreszcz. W tej sytuacji powierz swoje pieniądze funduszowi inwestycyjnemu. Ale wybierz taki, który będzie do Ciebie najlepiej "pasował”.
Na rynku jest dzisiaj do wyboru wiele rodzajów funduszów. Do najbardziej popularnych nalezą: fundusze rynku pieniężnego i obligacji, fundusze akcji oraz fundusze zrównoważone. Każdy z nich wiąże się z inna stopą zwrotu, ale też z innym ryzykiem inwestycyjnym. Mówiąc wprost: w zależności od tego, jaki fundusz wybierzemy, możemy więcej zarobić, ale i więcej stracić.
- Wybór funduszu uzależniamy od tego, na jak długo chcemy zainwestować swoje pieniądze. Czas jest tu podstawowym kryterium - mówi Robert Wolanin z Domu Maklerskiego IDM w Lublinie. - Musimy też pamiętać, że w fundusze wkładamy tylko nadwyżki finansowe. To nie mogą być nasze ostatnie pieniądze. Fundusze inwestycyjne są, jak sama nazwa mówi, rodzajem inwestycji, a nie formą oszczędzania. A każda inwestycja wiąże się z jakimś ryzykiem.
Fundusze rynku pieniężnego i obligacji
Zaliczane są do najbezpieczniejszych funduszy inwestycyjnych. Lokują one pieniądze w krótkoterminowe instrumenty dłużne wystawiane przez Skarb Państwa, banki, spółki publiczne - bony skarbowe, bony komercyjne, obligacje Skarbu Państwa, lokaty bankowe. Ich zaletą jest ochrona realnej wartości powierzonych środków oraz zazwyczaj konkurencyjne wobec lokat bankowych zyski. Ich atutem jest również to, że w każdej chwili możemy umorzyć jednostki, nie tracąc przy tym odsetek.
Obligacje Skarbu Państwa są uważane za najmniej ryzykowne, ponieważ zabezpiecza je majątek państwa. Ich termin wykupu jest różnorodny - od mniej niż jednego roku aż do kilkudziesięciu lat. Inwestycja w fundusz obligacji przynosi dwa rodzaje dochodu: odsetki i zyski kapitałowe. Każdy z nich może podlegać wahaniom, a razem decydują o całkowitym zwrocie z inwestycji.
- To inwestycje krótkoterminowe, 2-3-letnie - mówi Wolanin. - Zapewniają nam ochronę kapitału z przyzwoitym zyskiem (stopa zwrotu ok. 10 proc. rocznie). Inwestujemy w nie pieniądze, które chcemy wyjąć w każdej chwili.
Fundusze zrównoważone
Łączą w sobie cechy funduszu akcji i obligacji, gdyż inwestują w różnych proporcjach w akcje spółek giełdowych czy w dłużne papiery wartościowe. Z ich posiadaniem wiąże się umiarkowane ryzyko inwestycyjne. Co prawda, jest ono większe niż w przypadku funduszy bezpiecznych, ale możemy za to oczekiwać większych zysków w dłuższym okresie. - Inwestujemy w nie fundusze na minimum 6-7 lat. I możemy się spodziewać kilkunastoprocentowej stopy zwrotu - twierdzi Wolanin.
Fundusz akcji
Zaliczany do potencjalnie najbardziej atrakcyjnych, ale równocześnie ryzykownych, gdyż jego zyskowność zależna jest od wielu czynników. Z inwestowaniem w fundusze akcji wiąże się ryzyko zmienności rynku i wahania kursów akcji. Jeśli zdecydujemy się na inwestycję jedynie w ten fundusz, możemy narazić się na znaczne straty. Dlatego specjaliści radzą, by nie inwestować w akcje jednej spółki, ale zróżnicować swój portfel, co pozwoli ograniczyć ewentualne straty związane z wahaniami kursów. Inwestujemy w nie na minimum 10 lat. Stopa zwrotu wynosi 20-25 proc. rocznie.