Zwrot podatku przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała w Austrii
co najmniej pół roku i za którą pracodawca odprowadzał podatek dochodowy.
- Pobyt w Austrii musi trwać nieprzerwanie przez minimum 6 miesięcy. Fakt, że w ciągu tego okresu występowały faktyczne przerwy w zatrudnieniu lub wyjazdy do kraju, nie jest decydujący. Ważne, aby pracownik przez cały ten okres był zameldowany w Austrii - informuje Katarzyna Minkiewicz, specjalista ds. rozliczeń podatkowych z zagranicą.
- Jeżeli natomiast okres pobytu w Austrii jest krótszy niż 6 miesięcy, zeznanie podatkowe można składać, pod warunkiem że dochody uzyskane poza terytorium Austrii (np. Polsce) w tym samym roku nie przekraczają 3000 euro brutto (ok. 11 tys. zł).
Podstawowym dokumentem, niezbędnym do rozliczenia, jest Lohnzettel. Jest to formularz który pracownik powinien otrzymać od pracodawcy. Jest na nim wyszczególniona kwota całkowitych rocznych zarobków oraz suma zapłaconych podatków.
Aby móc złożyć zeznanie podatkowe do austriackiego urzędu skarbowego, wymagane są następujące dokumenty:
• oryginał Lohnzettel,
• zaświadczenie o dochodach w Polsce (podstemplowane przez polski urząd skarbowy),
• kopia paszportu lub dowodu osobistego,
• numer konta, na który ma zostać przelany zwrot podatku,
• potwierdzenie zameldowania i wymeldowania w Austrii w okresie zatrudnienia.
Zeznanie podatkowe (L-1) składa się we właściwym urzędzie skarbowym w Austrii. Zwrot podatku austriacki urząd przelewa na podane przez podatnika konto polskie. Przeciętny okres oczekiwania na pieniądze wynosi ok. 5-6 miesięcy.
Na lepszych zasadach
W lutym 2008 roku podpisano protokół do polsko-autriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który przewiduje korzystniejszą metodę rozliczenia dochodów zagranicznych.
Protokół zmienił metodę unikania podwójnego opodatkowania dochodów polskich rezydentów, osiąganych w Austrii - z metody odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją. Protokół wejdzie w życie po jego ratyfikacji przez oba państwa.
W przypadku ratyfikowania protokołu w 2008 roku nowe przepisy będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2009 r.
Z dochodów uzyskanych w Austrii po tej dacie nie będzie trzeba rozliczać się
w Polsce. •