Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

10 listopada 2017 r.
13:21

"Jesteśmy startupem jako region. Mamy ten stan umysłu". Europejski Tydzień Innowacji w Lublinie

0 0 A A
(fot. mat. organizatora)

– Dziś Lubelskie potrzebuje start-upów jak nigdy do tej pory. Musimy być w konkurować nie tylko tanią siłą roboczą, ale przede wszystkim innowacyjnością – przekonywali uczestnicy konferencji poświęconej start-upów ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Innowacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Entuzjazm, chęć działania - to coś, co wyróżnia Lubelszczyznę na tle innych regionów – przekonuje Artur Habza, dyrektor Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się zaryzykować i postawić na startupy. Mamy narzędzia, czyli środki publiczne, i przedsiębiorczych ludzi z pomysłami. Nie mamy wyjścia, musimy iść tą drogą.

Dobrze być i pierwszym, i lepszym

Przepis na sukces? Ważne są nie tylko pieniądze, ale i partnerzy z całego świata. – Mój odpowiednik z Nevady spędził w Polsce w ciągu dwóch lat 120 dni. Przyjeżdżał 16 razy i w końcu do współpracy, do tworzenia Nevada Acceleration Bridge, wybrał Lubelszczyznę. To nie jest sukces tylko Urzędu Marszałkowskiego i zespołu Biznes Lubelskie. To sukces całego regionu – mówi Habza.

Dlaczego właśnie Lublin? Dla Bartosza Lipnickiego z Alfa Beat to oczywiste. – Szukamy projektów technologicznych w całej Polsce. Tu jest ogromna liczba potencjalnych start-upów. Do konkursu wybieraliśmy 10 z kilkudziesięciu zgłoszeń. Lublin daje im możliwość rozmowy, miejsce i lokalne wsparcie – tłumaczy.

– Jesteśmy startupem jako region. Mamy ten stan umysłu. Gdybyśmy ten stan umysłu do szerszego grona naszego zaplecza naukowego to rekord świata mamy praktycznie w kieszeni. Bo wtedy liczba fantastycznych pomysłów pchanych na rynek będzie duża – przekonuje Artur Habza. I dodaje: – Chciałbym też żebyśmy my jako strona publiczna z roku na rok zmniejszali swój udział finansowy na rzecz funduszy prywatnych.

Naukowcy, otwórzcie szuflady!

Artur Habza: Ja naprawdę jestem przekonany, że w szafach i magazynach uniwersytecki leżą cuda. To fakt, że nauka nie wierzy biznesowi. Ktoś sprzeda mój pomysł i nic z tego nie będę miał. Ale przecież jeśli leży w szufladzie to na pewno nie odniesie sukcesu. Czy nie warto jednak zaryzykować tak jak zrobiło to Nexbio?

Tomasz Małecki, prezes Lubalekiego Parku-Naukowo-Technologicznego: Nexbio to taka jaskółka. Ich sukces uskrzydlił pozostałe start-upy. Zrozumiały, że warto się rozwijać i myśleć globalnie. Bo produkty muszą być innowacyjne nie tylko na rynku lokalnym, ale i w skali świata. Dziś rozmawiają z największymi spółkami skarbu państwa o wejściu kapitałowym, ale ich droga nie była łatwa. Ostatnio gdy siedzieliśmy z chłopkami na kawie, to przyznali, że życie startupów najbardziej ilustruje stare góralskie przysłowie: Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz. W Nexbio udało się nam się stworzyć interdyscyplinarny zespół, który się uzupełnia, a nie dubluje. Nie ma konfliktów natury zarządczej, ale wzajemne wspieranie i granie do jednej bramki. Stoi kolejka funduszy, która chce zainwestować, ale nam zależy na tym by Nexbio nie powielił błędów poprzedników jak np. niebieski laser czy mityczny grafen. Żeby w to nie zainwestował kapitał zagraniczny, by był rozwijany na Lubelsczyźnie.

Od potrzeby do rozwiązania. Study case

Bartosz Lipnicki: Jesteśmy funduszem prywatno-publicznym. Stawiamy na weryfikację rynkową pomysłu. Najpierw jest rynek i problem, a potem szukamy rozwiązania. Przykład? Igła do biopsji prostaty pokrywa antybiotykiem. Zespół naukowców i urologów potwierdził, że jest rosnąca na świecie liczba zabiegów biopsyjnych i rosnąca liczba powikłań po tych zabiegach. Opatentowali technologię i obecnie projekt jest na etapie badan przedklicznych. Ale wcześniej, żebyśmy mogli w to zainwestować, poświęciliśmy prawie rok pracy z zespołem projektowym. Jeżdżąc do producentów urządzeń w Niemczech, prowadząc wideo konferencje z firmami z tej branży w Stanach. I po kilkunastu takich misjach gospodarczych i rozmowach potwierdziliśmy, że rzeczywiście problem jest, a pomysł tego zespołu może być rozwiązaniem.

Inny przykład? Najlżejsza felga samochodowa na świecie. Zespół polsko i niemieckich naukowców i przedsiębiorców z udowodnił, że to ma sens. Po kilkunastu wycieczkach do producentów samochodów do Niemiec. BMW, Audi, Ford potwierdzili, że waga felgi jest bardzo ważna, chcemy ją obniżyć. Jeden kilogram w dół na masie nieresorowanej to Święty Graal w branży motoryzacyjnej. Dziś to już nie jest pomysł w szufladzie, ale silnie zweryfikowana potrzeba rynkowa i zaangażowanie potencjalnego nabywcy. Czyli wychodzimy od rynku do rozwiązania, a nie w drugą stronę.

Czego brakuje naszym startupom?

– Ci, którzy mają świadomość, że trzeba iść do przodu, akceptują to że po drodze popełnia się błędy, są dobrymi start-upowcami – mówi Habza.

– Największym wrogiem start-upu jest jego autor. Będzie go bronił jak niepodległości. Nie chce go zweryfikować, bo to jego pomysł. Tu jest potrzebny odpowiedni system, który pokarze start-upowcowi właściwą drogę – tłumaczy dr Robert Zajkowski z UMCS. – Młody człowiek kończąc studia jest napakowany wiedza teoretyczną i ma pomysły. Może pójść do firmy albo podjąć wysiłek. Co ma do stracenia? Na 100 założonych firm po roku będzie działało 75, po 5 latach 25. To proces naturalny. Nawet jeśli są świetni eksperci na etapie weryfikacji pomysłów. Jeśli po latach z setki zostanie 20 prężnie działających, to można uznać to za sukces.

Lubelski Tydzień Innowacji

5 dni, światowej sławy eksperci, 1000 uczestników – w poniedziałek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się Europejski Tydzień Innowacji. Dziś (piątek, 10 listopada) poznamy zwycięzcę konkursu konkursu Young & Innovative na najlepszy startup lub pomysł na biznes. Wstęp na wszystkie prelekcje, debaty i panele eksperckie jest wolny. Wcześniej trzeba się zarejestrować na stronie http://etilubelskie.pl

Konkurs na startup

Główną nagrodę w konkursie startup czyli 20 ty. zł oraz możliwość wejścia kapitałowego w wysokości 2 mln zł zdobył Infinum 3D. Głównym obszarem działalności Infinum 3D jest projektowanie, produkcja oraz wdrażanie nowoczesnych sterowników do drukarek 3D oraz wszystkich związanych z tym dodatkowych akcesoriów i komponentów. Wyróżnienie powędrowało do startupu IMeshup.

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium