(fot. Archiwum DW)
Biomed Lublin trzykrotnie zwiększy produkcję leku Gamma anty-D, wykorzystywanego w leczeniu i zapobieganiu chorobie hemolitycznej noworodków, która polega na niezgodności krwi matki i dziecka podczas ciąży.
Zasoby Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce, z których do tej pory Biomed pozyskiwał osocze, są zbyt małe, aby na ich bazie zwiększyć produkcję leku. Spółka jako pierwsza w kraju zarejestrowała w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych trzy centra krwiodawstwa z USA.
– To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, bo do tej pory był to deficytowy lek. Teraz zaspokoimy całe krajowe zapotrzebowanie, a następnie rozpoczniemy sprzedaż zagraniczną. Przy obecnych mocach produkcyjnych, sprzedaż leków Gamma anty-D 50 i 150 wzrośnie trzykrotnie – wyjaśnia Marcin Piróg, prezes Biomedu Lublin.
Biomed rozszerzył także współpracę ze szwajcarską Alpen Pharma w zakresie dystrybucji leku Distreptaza na osiem nowych rynków. To preparat stosowany w leczeniu zapalenia narządów, w chorobie zrostowej po operacjach w obrębie miednicy mniejszej, a także w przewlekłej chorobie hemoroidalnej.
Dzięki rozszerzeniu współpracy lek pojawi się wkrótce w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Serbii, Malezji, na Węgrzech i Słowacji. Firmy ustaliły, że w ciągu 5 lat od rejestracji produktu, Biomed Lublin wyprodukuje i dostarczy preparaty o równowartości minimum 2,5 mln euro.