Zakłady Azotowe „Puławy” zainwestują w badania i rozwój. Pieniądze z unijnego projektu pozwolą na zakup aparatury badawczej i oprogramowania. Celem jest opracowanie innowacyjnych produktów, m.in. nowych tworzyw biodegradowalnych na bazie kwasu bursztynowego.
Jak informuje spółka, w Puławach powstanie laboratorium półtechnik, którego pracownicy zajmą się rozwojem biotechnologii. Celem jest opracowywanie nowych linii produktów oferowanych przez chemiczny koncern. Zdaniem zarządu ZA „Puławy” to właśnie ten segment w ciągu najbliższych 10 lub 15 lat, może stać się trzecim filarem funkcjonowania przedsiębiorstwa, tuż po produkcji nawozów i chemikaliów.
Badania mają pozwolić puławskiemu przedsiębiorstwu na pozyskiwanie związków organicznych z surowców pochodzenia naturalnego, w tym z odpadów. Ich zastosowanie w przemyśle chemicznym ma poprawić biodegradowalność produktów. To sprawi, że staną się one bardziej przyjazne dla środowiska. Przykładem jest opracowanie technologii pozyskiwania kwasu bursztynowego, który już teraz ma szerokie zastosowanie m.in. w farmaceutyce i przemyśle spożywczym. Biotechnologia ma być wykorzystywana również do opracowania nawozów sztucznych nowej generacji.
Umowa na wyposażenie nowego laboratorium półtechnik została już podpisana. Dzięki niej, do ZA trafi dotacja w wysokości 20,5 mln zł.
– To wielka chwila dla Grupy Azoty „Puławy” jak i całej Grupy Azoty. Cieszę się, że to właśnie w Puławach zostanie zrealizowany projekt, który otworzy perspektywy na ekspansję w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek innowacyjnych produktów opartych na własnym know-how – przyznał Krzysztof Bednarz, prezes puławskich Azotów.
Zamierzenia Zakładów Azotowych popiera także resort Inwestycji i Rozwoju. – Wsparcie rozbudowy infrastruktury B+R (badania i rozwój – red.) to inwestycja w innowacyjność polskich przedsiębiorstw, a co za tym idzie - wzrost konkurencyjności całej polskiej gospodarki – stwierdziła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Mam nadzieję, że połączenie potencjału świata nauki z potrzebami biznesu umocni GA wśród liderów nowoczesnej branży chemicznej – dodała.
Jak podała spółka, całkowity koszt inwestycji wyniesie 50,5 mln zł. Nowe laboratorium ma być gotowe do pracy 1 sierpnia. Zakończenie pierwszej fazy projektu zaplanowano natomiast na koniec lipca roku 2022.