Około 220 osób znajdzie pracę w pierwszej w Polsce fabryce Turck. Powstanie ona w przyszłym roku w Lublinie. Na taką lokalizację zdecydowano się m.in. ze względu na mieszkających tu wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Turck to jeden z liderów automatyki przemysłowej. Rodzinna firma zatrudnia blisko 4,5 tys. pracowników w ponad 30 placówkach oraz w placówkach swoich partnerów, działających na terenach 60 państw m.in. Niemiec, Meksyku, Chin, czy Szwajcarii. Pracują oni przy produkcji urządzeń wykorzystywanych m.in. w branży motoryzacyjnej, przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, ale też przy produkcji żywności i napojów.
W Polsce firma od 15 lat prowadzi biuro techniczno-handlowe zatrudniając ponad 60 osób, w większości inżynierów automatyków i elektryków. Teraz zdecydowano się także na uruchomienie pierwszego nad Wisłą zakładu produkcyjnego. W fabryce położonej na terenie SSE Podstrefy Lublin w centrum logistycznym MLP Lublin na blisko 6 tys. mkw. powstanie magazyn oraz część produkcyjna. Kolejne 800 mkw. zostanie przeznaczone na biura. Otwarcie planowane jest na czerwiec 2019 roku. Wtedy zatrudnienie znajdzie tam 220 osób.
– Zdecydowaliśmy się na Polskę ze względu na dostęp do wykwalifikowanej kadry, dobrą infrastrukturę oraz bliskość do naszych zakładów produkcyjnych w Niemczech – mówi Olaf Walter, Vice President Global Purchasing, Werner Turck GmbH & Co. KG.
Pojawienie się w Lublinie Turck’a cieszy też urzędników.
– Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Polsce przez Turck to efekt konsekwentnie prowadzonej strategii rozwoju, która opiera się na zacieśnieniu współpracy regionalnej oraz międzynarodowej wymianie doświadczeń z zakresu kompletnych rozwiązań – podkreśla Marta Sztandarska z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.
Nowoczesne obiekty przemysłowe i logistyczne na wynajem w Lublinie cieszą się od ponad siedmiu lat coraz większą popularnością. Hale magazynowe takie jak Centrum Logistyczne Mełgiewska, Goodman Lublin Logistics Centre, Lubelskie Centrum Logistyczne GO EAST, Centrum Logistyczne Vetterów, MLP Lublin, Panattoni Park Lublin wykorzystywane są przy tym coraz częściej nie tylko do składowania towarów i przygotowania ich do dystrybucji, a także do produkcji.
– Uzupełnieniem oferty dla inwestorów jest funkcjonowanie parków przemysłowo – magazynowych realizowanych przez lokalne firmy takie jak: Orion lub JK Property. Łączna podaż istniejącej nowoczesnej powierzchni magazynowej na wynajem wynosi prawie 173 tys. mkw. W przygotowaniu i w budowie jest kolejne 93 tys. mkw. – podkreśla Sztandarska.
Interes jest opłacalny. Wysokość czynszu za 1 mkw to dziś 2,5 – 4 € miesięcznie.