Jest pełna sprzeczności. Mówi, że to ciężka harówka, praca która angażuje bez reszty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mówi też, że gdyby miała zaczynać, to wolałaby siedzieć na państwowej posadzie. A jednocześnie... otwiera już drugą kwiaciarnię. I nie wyklucza, że z czasem będą następne.
Nelly Janiuk dobrze poznała tajniki tego biznesu. I może dlatego, że prowadzi go tyle lat, już nic innego robić nie będzie. Może się tylko w tym kierunku rozwijać.

Pierwsza praca

- Kończyłam studium ogrodnicze - wspomina Nelly Janiuk. - To było oczywiste, że będę pracować w tym zawodzie. Jednak nie przypuszczałam, że założę swój biznes. Zaczynałam pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Zieleni i byłam tam głęboko nieszczęśliwa - wspomina swój pierwszy etat. - Zaproponowano mi przejście do kwiaciarni. I tak się zaczęło.
Wtedy była młodą dziewczyną, która chciała po południu iść na spacer czy umówić się z chłopakiem. W kwiaciarni siedziała od rana do wieczora. Dziś może śmiało powiedzieć, że biznes zabiera jej przynajmniej połowę życia.

Trudne początki

Nadeszły zmiany ustrojowe. Otworzyła się szansa na przejęcie interesu.
- Dziś już tego nie pamiętamy, ale w tamtych latach człowiek musiał mieć w sobie dużo pokory. Teraz ludzie narzekają, że sprawy urzędowe związane z założeniem biznesu załatwia się tydzień albo dwa. Wtedy się składało papiery i trzeba było cierpliwie czekać na decyzję miesiąc, dwa. Dziś krok po kroku w Internecie można sprawdzić, jak to się robi. Wtedy pokonywało się niezliczone bariery biurokratyczne, nikt nic nie wiedział, trudno było o kompetentne informacje.
Kwiaciarnia miała już markę i klientów. Dookoła nie było konkurencji. Ale za zmianami ustrojowymi nieprędko przyszły te w zaopatrzeniu.

Są straty

- Kwiatów było mało. Królowały goździki - pociągiem przyjeżdżały w paczkach z Warszawy. Od podlubelskich hodowców brało się trochę tulipanów, gerber. Wszystko trzeba było zdobywać, a jednocześnie towarzyszył temu lęk o utratę klienta. Kwiaciarnia wymagała inwestycji, a z pieniędzmi było krucho.
Ale taka obawa jest nierozłączna z tym biznesem.
- Powinno się wszystko przewidzieć, ale to niemożliwe - stwierdza Nelly Janiuk.
Straty są nieuniknione. Chodzi tylko o to, jaki będzie ich rozmiar.
- Kwiaty cięte nie znoszą wysokiej temperatury. Kwiaty doniczkowe wolą, jak jest cieplej. Jeśli źle ustawimy ogrzewanie albo nocą przyjdzie duży mróz, jedne lub drugie pójdą do śmietnika. Jeśli cięte nie sprzedadzą się w ciągu 2-3 dni, przekwitną i też są do wyrzucenia. Tu się bez przerwy balansuje na krawędzi opłacalności, zysku i straty. No i trzeba ciągle śledzić nowości, bo tych oczekują klienci.

Początek sieci?

Choć mówi, że w tym biznesie nigdy nie można się czuć pewnie, właśnie otworzyła drugą kwiaciarnię - i to w sąsiedztwie kwiatowego murku.
- Czy to dobry adres? Nie wiem, to się okaże za trzy, cztery miesiące.
Co brała pod uwagę, lokując się w tym miejscu? To że wokół jest dużo biur, firm, mieszkańców, którzy szukają, na przykład, kwiatów doniczkowych, a tych na murku nie ma? Że szukają odżywek do roślin, oryginalnych doniczek, niebanalnych ozdób i bukietów?
- Na murek ludzie chodzą po jeden, trzy kwiaty. U mnie zamówią i wieniec, i wiązankę ślubną, i kupią kwiaty w doniczce. Murek nie jest dla mnie konkurencją, a nawet mobilizuje mnie do większej uwagi i szczególnej dbałości.

Biznes jak hazard


To ciężka praca. Czasem dnia brakuje, szczególnie wtedy, kiedy trzeba przygotować wiązankę ślubną. Wtedy siedzi się w nocy.
- Staram się pozyskać klientów solidnością, szerokim asortymentem, doradztwem. Prowadzę usługę dostarczania kwiatów pod wskazany adres, także za granicą. Często u nas kupują ci sami ludzie. To znaczy, że są zadowoleni.
A jednak przekornie twierdzi, że gdyby miała jeszcze raz wybierać, poszłaby pracować do biura. O piętnastej zamykałaby drzwi i szła do domu, nie martwiac się o czynsz, o to, czy kwiaty nie zmarzną i że trzeba inwestować albo płacić podatki.
- Jednak swój biznes wciąga jak hazard - dodaje. - Zdecydowałam się na drugą kwiaciarnię. Polubiłam tę pracę. I nie wykluczam, że trzecia kwiaciarnia może będzie...

Pozostałe informacje

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła wiceministrowi rolnictwa Jackowi Czerniakowi (Nowa Lewica) zarzut spowodowania wypadku drogowego. Według ustaleń, polityk mógł przyczynić się do upadku rowerzystki, która złamała rękę. Poseł nie przyznał się do winy.

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Lublinianie i turyści będą mogli obejrzeć Wilno z innej perspektywy. Portal znajdujący się na Litwie zmieni swoją lokalizację. Przez kilka dni transmisja z miastem zostanie zawieszona.

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Już w najbliższy piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi żużlowej. Na inaugurację nowych rozgrywek Stelmet Falubaz Zielona Góra podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Mistrzowie Polski przedstawili awizowany skład na to spotkanie

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana wcześniej relokacja pododdziałów – m wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej. A hub logistyczny od stycznia jest zabezpieczany przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.

Adela Piskorska zdobyła dla UMCS Lublin dwa medale
ZDJĘCIA
galeria

AMP w pływaniu: UW Warszawa i AWF Katowice najlepsze w Lublinie

W weekend na Aqua Lublin rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Rywalizację pań wygrał Uniwersytet Warszawski. U panów triumfował AWF Katowice, a trzecia lokata przypadła UMCS Lublin.

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Redbad Klynstra-Komarnicki nie jest już dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina
ZDJĘCIA, WIDEO NA ŻYWO
galeria

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina

Rozpoczęło się punktualnie w południe - górnicy z kopalni węgla Bogdanka przybyli do Lublina by manifestować.

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Największa impreza lotnicza na Lubelszczyźnie - Świdnik Air Festival nie odbędzie się w tym roku. Organizator zapowiada zmianę formuły imprezy, która ma wyjść na lepsze.

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący

Studencka i szpitalna dzielnica Konstantynów to cichy zakątek Lublina. Mimo pozornego spokoju sporo dzieje się w tej części miasta. Zapraszamy do oglądania naszego programu „Wtorek na dzielni”, który ukazuje się na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.dziennikwschodni.pl

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium