Każdej osobie, która legalnie pracowała w Wielkiej Brytanii, przysługuje zwrot nadpłaty podatkowej.
Zbierz dokumenty
- P45 zawiera dane dotyczące osiągniętego dochodu i wysokości potrąconego podatku i wystawiany jest przez pracodawcę w dniu zakończenia pracy. P60 również zawiera dane dotyczące wysokości dochodu i odprowadzonego podatku w skali całego roku podatkowego, uwzględniając wszystkie firmy, w których pracowała dana osoba. Tyle że wystawiany jest przez pracodawcę na koniec roku rozliczeniowego - mówi Katarzyna Minkiewicz, specjalista ds. rozliczeń
podatkowych z zagranicą.
Ważny payslip
O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu zatrudnienia, pod warunkiem że do końca danego roku podatkowego (do 5 kwietnia) nie podejmie się kolejnej pracy lub po zakończeniu roku podatkowego, lecz nie później niż przed upływem 6 lat.
- Jeżeli okres pracy zawiera się w więcej niż jednym roku podatkowym, to nie można ubiegać się o zwrot podatku tylko za jeden rok. Należy się rozliczyć za cały okres pracy na terenie Wielkiej Brytanii - dodaje Minkiewicz.
Jakie progi
Wysokość potrącanego podatku zależy od tego, ile podatnik zarabia tygodniowo w relacji do całego roku. W roku podatkowym 2007/2008 obowiązywały następujące progi podatkowe:
• do 5225 funtów - 0 proc.
• pomiędzy 5226-7455 funtów - 10 proc.
• pomiędzy 7456-39825 funtów - 22 proc.
• powyżej 39825 funtów - 40 proc.
Zwrot podatku
Ekspert wyjaśnia - Unikamy podwójnego opodatkowania
właściciel Międzynarodowego Biura Podatkowego "Edax” w Lublinie
Z Anglią mamy podpisaną nową, korzystniejszą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli dana osoba pracowała w 2007 roku tylko w Wielkiej Brytanii i w Polsce nie osiągnęła żadnego dochodu, to nie musi już rozliczać się drugi raz w Polsce, tzn. nie musi składać zeznania rocznego w polskim urzędzie skarbowym.
Natomiast jeżeli podatnik osiągał w 2007 roku dochody zarówno w Anglii, jak i w Polsce, to istnieje prawny obowiązek rozliczenia się z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii przed polskim urzędem skarbowym.