Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
17:15

Przemysł potrzebuje coraz więcej fachowców. Wywiad z dyrektorem firmy rekrutacyjnej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Grzegorz Banach (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Grzegorz Banach (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Grzegorzem Banachem, Dyrektorem Oddziału w firmie rekrutacyjnej Adecco Poland.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Do końca czerwca w fabryce producenta systemów paliwowych dla motoryzacji, zostanie zatrudni 80 osób. Czy ten nabór świadczy o restytucji przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie, w Lubelskiem?

- Branża motoryzacyjna rzeczywiście z coraz większą dynamiką zaczyna zatrudniać pracowników. Od początku 2014 r. do końca kwietnia lubelski zakład należący do francuskiego koncernu z branży motoryzacyjnej posiadającego 11 zakładów w 30 krajach, zatrudnił w sumie blisko 140 osób. Ale to nie wszystko. Poza produkcją zaawansowanych systemów paliwowych oraz systemów SCR związanych z kontrolą emisji spalin firma posiada w Lublinie biuro konstrukcyjne. W naszym mieście są projektowane maszyny do produkcji komponentów motoryzacyjnych w innych fabrykach tego koncernu.

• Lublin prawdopodobnie już nigdy nie będzie producentem finalnego wyrobu w postaci samochodu dostawczego czy osobowego. Jakie zatem może być miejsce naszego miasta i regionu na mapie firm motoryzacyjnych?

- Na pewno mamy olbrzymi potencjał ludzki, aby powoli być miejscem produkcji komponentów dla branży automotive. Przypomnę, że poza wspomnianą fabryką Plastic Omnium w Lublinie działa spółka MW, dawniej Magnetto Wheels, duży producent felg i obręczy kół dla tak renomowanych marek jak Fiat, KIA, Nissan czy Toyota.

A to nie wszystko, bo na terenie byłej fabryki Daewoo funkcjonuje także firma Daewon Europe wytwarzająca elementy zawieszenia na pierwszy montaż dla europejskich fabryk Hyundai i KIA. A jest jeszcze Ursus. Każda z tych firm zwiększa zatrudnienie, co jest powodem do optymizmu. Myślę, że przed branżą automotive są duże perspektywy rozwoju w regionie lubelskim.

• Kogo poszukują pracodawcy z sektora automotive?

- W obrębie zainteresowań pracodawców z tej branży są ludzie z wykształceniem technicznym i doświadczeniem w produkcji. A zatem są to operatorzy maszyn, kontrolerzy produkcji, mechanicy, elektrycy, słowem technicy, inżynierowie. Ważne jest jednak to, że firmy dają perspektywy rozwoju, awansu ludziom zaangażowanym w pracę, odpowiednio zmotywowany. Często jednak muszą zacząć swoją karierę od niższych stanowisku, aby poznać firmę, zasady w niej funkcjonujące i specyfikę wytwarzania określonego wyrobu.

• Czy tylko branża automotive wykazuje zainteresowanie zatrudnianiem nowych pracowników?

- Od kilku lat obserwujemy stały wzrost zatrudnienia w sektorze przemysłowym. Obecnie realizujemy projekt dla firmy Radpol S.A., która przenosi do swojego zakładu w podlubelskich Prawiednikach produkcję rur preizolowanych. W ciągu najbliższych tygodni znajdzie zatrudnienie kolejnych 30 osób – spawaczy, zgrzewaczy polietylenu, ślusarzy, operatorów suwnic i żurawi samojezdnych. Takich kontraktów pojawia się coraz więcej.

Sporą dynamikę zatrudnienia obserwujemy także w firmach działających w strefach ekonomicznych. Zarówno w samym Lublinie, ale też i w Kraśniku. To bardzo pozytywna tendencja.

• Skąd zainteresowanie lubelskim wśród inwestorów?

- Można to wytłumaczyć na przykładzie branży automotive. Powszechnie wiadomo, że centrum przemysłu motoryzacyjnego znajduje się na południu kraju – Tychy, Bielsko-Biała, Gliwice. Tam to pracodawcy biją się o dobrego pracownika. W pewnym sensie możliwości rynku pracy są na granicy podaży. Dlatego inwestorzy kierują swoje zainteresowania ku mniej przemysłowo rozwiniętym regionom, gdzie nie brakuje fachowców. Tak jest w województwie lubelskim. Miasto i region mają odpowiedni kapitał ludzki oraz potencjał intelektualny. Do tego trzeba dodać przychylność samorządów wobec potencjalnych inwestorów. A to jest dobre środowisko do rozwoju przemysłu.

• Wciąż jednak mamy braki w infrastrukturze. Czy to nie rzutuje negatywnie na decyzje potencjalnych inwestorów?

- Management dostrzega zachodzące zmiany. W rozmowach bardzo często chwalą nową część S17. Oczywiście dokończenie budowy drogi ekspresowej do Warszawy oraz w kierunku Rzeszowa znacznie podniesie atrakcyjność naszego regionu. Dobre opinie zbiera lubelskie lotnisko dające wysokiej kadrze zarządzającej możliwość szybkiego dotarcia do Lublina.

• Przemysł jest motorem rozwoju miasta Lublin, regionu lubelskiego. Czy Pan przewiduje, że nasz region zacznie przekształcać się z rolniczego w przemysłowy?

- O drugim Śląsku czy Wielkopolsce raczej nie mamy prawa marzyć. Uważam jednak, że będzie wzrastać zatrudnienie w przemyśle, za sprawą nowych inwestycji. Bez wątpienia jest to proces nieodwracalny, a świadczy o tym rosnące zapotrzebowanie na pracowników dla przemysłu. Na razie są to kontrakty na 40, 60, 80 osób, ale to może się zmienić.

Warto też dodać, że każde miejsce pracy w przemyśle, to 3, 4 etaty w usługach, rozrywce, handlu. Z biegiem czasu będą także rosnąć pensje. Już teraz operator maszyny w lubelskiej fabryce zarabia 2 000 – 2 200 złotych brutto, zaś np. doświadczony kontroler jakości od 3 500 do 4 000 brutto. Ci ludzie będą napędzać lokalną gospodarkę, poprzez kupowanie mieszkań, samochodów czy innych dóbr. Nie jest to wprawdzie proces szybki, raczej długofalowy, ale nieodwracalny.

Pozostałe informacje

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium