Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
17:15

Przemysł potrzebuje coraz więcej fachowców. Wywiad z dyrektorem firmy rekrutacyjnej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A
Grzegorz Banach (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Grzegorz Banach (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Grzegorzem Banachem, Dyrektorem Oddziału w firmie rekrutacyjnej Adecco Poland.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Do końca czerwca w fabryce producenta systemów paliwowych dla motoryzacji, zostanie zatrudni 80 osób. Czy ten nabór świadczy o restytucji przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie, w Lubelskiem?

- Branża motoryzacyjna rzeczywiście z coraz większą dynamiką zaczyna zatrudniać pracowników. Od początku 2014 r. do końca kwietnia lubelski zakład należący do francuskiego koncernu z branży motoryzacyjnej posiadającego 11 zakładów w 30 krajach, zatrudnił w sumie blisko 140 osób. Ale to nie wszystko. Poza produkcją zaawansowanych systemów paliwowych oraz systemów SCR związanych z kontrolą emisji spalin firma posiada w Lublinie biuro konstrukcyjne. W naszym mieście są projektowane maszyny do produkcji komponentów motoryzacyjnych w innych fabrykach tego koncernu.

• Lublin prawdopodobnie już nigdy nie będzie producentem finalnego wyrobu w postaci samochodu dostawczego czy osobowego. Jakie zatem może być miejsce naszego miasta i regionu na mapie firm motoryzacyjnych?

- Na pewno mamy olbrzymi potencjał ludzki, aby powoli być miejscem produkcji komponentów dla branży automotive. Przypomnę, że poza wspomnianą fabryką Plastic Omnium w Lublinie działa spółka MW, dawniej Magnetto Wheels, duży producent felg i obręczy kół dla tak renomowanych marek jak Fiat, KIA, Nissan czy Toyota.

A to nie wszystko, bo na terenie byłej fabryki Daewoo funkcjonuje także firma Daewon Europe wytwarzająca elementy zawieszenia na pierwszy montaż dla europejskich fabryk Hyundai i KIA. A jest jeszcze Ursus. Każda z tych firm zwiększa zatrudnienie, co jest powodem do optymizmu. Myślę, że przed branżą automotive są duże perspektywy rozwoju w regionie lubelskim.

• Kogo poszukują pracodawcy z sektora automotive?

- W obrębie zainteresowań pracodawców z tej branży są ludzie z wykształceniem technicznym i doświadczeniem w produkcji. A zatem są to operatorzy maszyn, kontrolerzy produkcji, mechanicy, elektrycy, słowem technicy, inżynierowie. Ważne jest jednak to, że firmy dają perspektywy rozwoju, awansu ludziom zaangażowanym w pracę, odpowiednio zmotywowany. Często jednak muszą zacząć swoją karierę od niższych stanowisku, aby poznać firmę, zasady w niej funkcjonujące i specyfikę wytwarzania określonego wyrobu.

• Czy tylko branża automotive wykazuje zainteresowanie zatrudnianiem nowych pracowników?

- Od kilku lat obserwujemy stały wzrost zatrudnienia w sektorze przemysłowym. Obecnie realizujemy projekt dla firmy Radpol S.A., która przenosi do swojego zakładu w podlubelskich Prawiednikach produkcję rur preizolowanych. W ciągu najbliższych tygodni znajdzie zatrudnienie kolejnych 30 osób – spawaczy, zgrzewaczy polietylenu, ślusarzy, operatorów suwnic i żurawi samojezdnych. Takich kontraktów pojawia się coraz więcej.

Sporą dynamikę zatrudnienia obserwujemy także w firmach działających w strefach ekonomicznych. Zarówno w samym Lublinie, ale też i w Kraśniku. To bardzo pozytywna tendencja.

• Skąd zainteresowanie lubelskim wśród inwestorów?

- Można to wytłumaczyć na przykładzie branży automotive. Powszechnie wiadomo, że centrum przemysłu motoryzacyjnego znajduje się na południu kraju – Tychy, Bielsko-Biała, Gliwice. Tam to pracodawcy biją się o dobrego pracownika. W pewnym sensie możliwości rynku pracy są na granicy podaży. Dlatego inwestorzy kierują swoje zainteresowania ku mniej przemysłowo rozwiniętym regionom, gdzie nie brakuje fachowców. Tak jest w województwie lubelskim. Miasto i region mają odpowiedni kapitał ludzki oraz potencjał intelektualny. Do tego trzeba dodać przychylność samorządów wobec potencjalnych inwestorów. A to jest dobre środowisko do rozwoju przemysłu.

• Wciąż jednak mamy braki w infrastrukturze. Czy to nie rzutuje negatywnie na decyzje potencjalnych inwestorów?

- Management dostrzega zachodzące zmiany. W rozmowach bardzo często chwalą nową część S17. Oczywiście dokończenie budowy drogi ekspresowej do Warszawy oraz w kierunku Rzeszowa znacznie podniesie atrakcyjność naszego regionu. Dobre opinie zbiera lubelskie lotnisko dające wysokiej kadrze zarządzającej możliwość szybkiego dotarcia do Lublina.

• Przemysł jest motorem rozwoju miasta Lublin, regionu lubelskiego. Czy Pan przewiduje, że nasz region zacznie przekształcać się z rolniczego w przemysłowy?

- O drugim Śląsku czy Wielkopolsce raczej nie mamy prawa marzyć. Uważam jednak, że będzie wzrastać zatrudnienie w przemyśle, za sprawą nowych inwestycji. Bez wątpienia jest to proces nieodwracalny, a świadczy o tym rosnące zapotrzebowanie na pracowników dla przemysłu. Na razie są to kontrakty na 40, 60, 80 osób, ale to może się zmienić.

Warto też dodać, że każde miejsce pracy w przemyśle, to 3, 4 etaty w usługach, rozrywce, handlu. Z biegiem czasu będą także rosnąć pensje. Już teraz operator maszyny w lubelskiej fabryce zarabia 2 000 – 2 200 złotych brutto, zaś np. doświadczony kontroler jakości od 3 500 do 4 000 brutto. Ci ludzie będą napędzać lokalną gospodarkę, poprzez kupowanie mieszkań, samochodów czy innych dóbr. Nie jest to wprawdzie proces szybki, raczej długofalowy, ale nieodwracalny.

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium