Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
17:15

Przemysł potrzebuje coraz więcej fachowców. Wywiad z dyrektorem firmy rekrutacyjnej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Grzegorz Banach (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Grzegorz Banach (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Grzegorzem Banachem, Dyrektorem Oddziału w firmie rekrutacyjnej Adecco Poland.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Do końca czerwca w fabryce producenta systemów paliwowych dla motoryzacji, zostanie zatrudni 80 osób. Czy ten nabór świadczy o restytucji przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie, w Lubelskiem?

- Branża motoryzacyjna rzeczywiście z coraz większą dynamiką zaczyna zatrudniać pracowników. Od początku 2014 r. do końca kwietnia lubelski zakład należący do francuskiego koncernu z branży motoryzacyjnej posiadającego 11 zakładów w 30 krajach, zatrudnił w sumie blisko 140 osób. Ale to nie wszystko. Poza produkcją zaawansowanych systemów paliwowych oraz systemów SCR związanych z kontrolą emisji spalin firma posiada w Lublinie biuro konstrukcyjne. W naszym mieście są projektowane maszyny do produkcji komponentów motoryzacyjnych w innych fabrykach tego koncernu.

• Lublin prawdopodobnie już nigdy nie będzie producentem finalnego wyrobu w postaci samochodu dostawczego czy osobowego. Jakie zatem może być miejsce naszego miasta i regionu na mapie firm motoryzacyjnych?

- Na pewno mamy olbrzymi potencjał ludzki, aby powoli być miejscem produkcji komponentów dla branży automotive. Przypomnę, że poza wspomnianą fabryką Plastic Omnium w Lublinie działa spółka MW, dawniej Magnetto Wheels, duży producent felg i obręczy kół dla tak renomowanych marek jak Fiat, KIA, Nissan czy Toyota.

A to nie wszystko, bo na terenie byłej fabryki Daewoo funkcjonuje także firma Daewon Europe wytwarzająca elementy zawieszenia na pierwszy montaż dla europejskich fabryk Hyundai i KIA. A jest jeszcze Ursus. Każda z tych firm zwiększa zatrudnienie, co jest powodem do optymizmu. Myślę, że przed branżą automotive są duże perspektywy rozwoju w regionie lubelskim.

• Kogo poszukują pracodawcy z sektora automotive?

- W obrębie zainteresowań pracodawców z tej branży są ludzie z wykształceniem technicznym i doświadczeniem w produkcji. A zatem są to operatorzy maszyn, kontrolerzy produkcji, mechanicy, elektrycy, słowem technicy, inżynierowie. Ważne jest jednak to, że firmy dają perspektywy rozwoju, awansu ludziom zaangażowanym w pracę, odpowiednio zmotywowany. Często jednak muszą zacząć swoją karierę od niższych stanowisku, aby poznać firmę, zasady w niej funkcjonujące i specyfikę wytwarzania określonego wyrobu.

• Czy tylko branża automotive wykazuje zainteresowanie zatrudnianiem nowych pracowników?

- Od kilku lat obserwujemy stały wzrost zatrudnienia w sektorze przemysłowym. Obecnie realizujemy projekt dla firmy Radpol S.A., która przenosi do swojego zakładu w podlubelskich Prawiednikach produkcję rur preizolowanych. W ciągu najbliższych tygodni znajdzie zatrudnienie kolejnych 30 osób – spawaczy, zgrzewaczy polietylenu, ślusarzy, operatorów suwnic i żurawi samojezdnych. Takich kontraktów pojawia się coraz więcej.

Sporą dynamikę zatrudnienia obserwujemy także w firmach działających w strefach ekonomicznych. Zarówno w samym Lublinie, ale też i w Kraśniku. To bardzo pozytywna tendencja.

• Skąd zainteresowanie lubelskim wśród inwestorów?

- Można to wytłumaczyć na przykładzie branży automotive. Powszechnie wiadomo, że centrum przemysłu motoryzacyjnego znajduje się na południu kraju – Tychy, Bielsko-Biała, Gliwice. Tam to pracodawcy biją się o dobrego pracownika. W pewnym sensie możliwości rynku pracy są na granicy podaży. Dlatego inwestorzy kierują swoje zainteresowania ku mniej przemysłowo rozwiniętym regionom, gdzie nie brakuje fachowców. Tak jest w województwie lubelskim. Miasto i region mają odpowiedni kapitał ludzki oraz potencjał intelektualny. Do tego trzeba dodać przychylność samorządów wobec potencjalnych inwestorów. A to jest dobre środowisko do rozwoju przemysłu.

• Wciąż jednak mamy braki w infrastrukturze. Czy to nie rzutuje negatywnie na decyzje potencjalnych inwestorów?

- Management dostrzega zachodzące zmiany. W rozmowach bardzo często chwalą nową część S17. Oczywiście dokończenie budowy drogi ekspresowej do Warszawy oraz w kierunku Rzeszowa znacznie podniesie atrakcyjność naszego regionu. Dobre opinie zbiera lubelskie lotnisko dające wysokiej kadrze zarządzającej możliwość szybkiego dotarcia do Lublina.

• Przemysł jest motorem rozwoju miasta Lublin, regionu lubelskiego. Czy Pan przewiduje, że nasz region zacznie przekształcać się z rolniczego w przemysłowy?

- O drugim Śląsku czy Wielkopolsce raczej nie mamy prawa marzyć. Uważam jednak, że będzie wzrastać zatrudnienie w przemyśle, za sprawą nowych inwestycji. Bez wątpienia jest to proces nieodwracalny, a świadczy o tym rosnące zapotrzebowanie na pracowników dla przemysłu. Na razie są to kontrakty na 40, 60, 80 osób, ale to może się zmienić.

Warto też dodać, że każde miejsce pracy w przemyśle, to 3, 4 etaty w usługach, rozrywce, handlu. Z biegiem czasu będą także rosnąć pensje. Już teraz operator maszyny w lubelskiej fabryce zarabia 2 000 – 2 200 złotych brutto, zaś np. doświadczony kontroler jakości od 3 500 do 4 000 brutto. Ci ludzie będą napędzać lokalną gospodarkę, poprzez kupowanie mieszkań, samochodów czy innych dóbr. Nie jest to wprawdzie proces szybki, raczej długofalowy, ale nieodwracalny.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium