NCBR dla Firm to program wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać pomoc przy realizacji projektów. Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się w Lublinie, uczestnicy mieli okazję m. in. poznać zasady obowiązujące osoby ubiegające się o wsparcie czy porozmawiać z ekspertem w celu omówienia indywidualnego pomysłu na biznes. Kolejne takie spotkanie w Lublinie odbędzie się 8 października tego roku.
Przedsiębiorcy dzięki programowi mają szansę np. na otrzymanie dofinansowania z UE na realizację swojego nowatorskiego pomysłu. Całość podzielona jest na pomniejsze programy i projekty, które oferują wsparcie na wielu płaszczyznach, np. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, który ma na celu unowocześnianie technologiczne. Z kolei Program Innowacyjna Gospodarka skupia się na rozwoju gospodarczym przy pomocy nowoczesnych przedsiębiorstw.
- Innowacyjny przedsiębiorca to taki, który patrzy w przyszłość i nie boi się podjąć ryzyka prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Taki przedsiębiorca wie, że sytuacja na rynku będzie się zmieniać, a dzięki stworzonej innowacji osiągnie przewagę konkurencyjną i realne zyski - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, p.o. dyrektora NCBR.
W województwie lubelskim dofinansowania cieszą się duża popularnością. W latach 2016-2018 w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój projekty z województwa lubelskiego otrzymały prawie 400 milionów złotych. Accrea, PZZ Lublin GMW, to tylko niektóre z firm, które otrzymały pomoc finansową, a ich liczba ciągle rośnie.
Jedną z inicjatyw jest tzw. „Szybka ścieżka”, czyli konkurs, w którym formalności zostały mocno ograniczone, a czas oczekiwania na decyzję jest mocno skrócony. Głównym kryterium jest to, aby projekt był jak najbardziej ambitny i innowacyjny.
– „Szybka ścieżka” to konkurs cieszący się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, co potwierdza, że wprowadzone przez nas rozwiązania odpowiadają na ich potrzeby. Duża liczba zgłoszonych projektów potwierdza, że sektor wysokich technologii w Polsce systematycznie się rozwija – mówi prof. Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBR.