Na razie Zamość turystyką stoi. Ta dziedzina rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie.
Tych pierwszych w Zamościu z roku na rok przybywa. O mieście jest coraz głośniej dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju targach branżowych, ale również za sprawą piękniejącej w szybkim tempie Starówki, która ściąga do Zamościa gości z zagranicy.
- W 2007 roku podpisaliśmy umowę na realizację zespołu fortyfikacji Starego Miasta ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Całkowita wartość projektu to ponad 8 mln euro - mówi z dumą Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.
Piękne Stare Miasto to jednak za mało, by w Zamościu mogła rozwijać się gospodarka. Jest jednak szansa, że i to za jakiś czas nastąpi. - Z nadzieją czekamy na efekty Kongresu Gospodarczego Polonii Świata, który mieliśmy okazję współorganizować przed rokiem - mówi rzecznik prezydenta. - Mówiliśmy wtedy o nabierającej rumieńców koncepcji utworzenia Zamojskiej Specjalnej Podstrefy Ekonomicznej.
W oczekiwaniu na inwestorów z zewnątrz nie próżnują także lokalni przedsiębiorcy, którzy powołali do istnienia Stowarzyszenie Gospodarcze "Profit Club”. - Poszukujemy obszarów wzajemnej współpracy i chcemy się wspólnie promować - wyjaśnił nam Bogusław Juzwa, biznesmen i prezes "Profit Club”, które skupia obecnie ok. 50 zamojskich przedsiębiorców.
Na wspólne działanie zdecydowały się również lokalne samorządy. Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy i Urząd Miasta Zamość przed rokiem podpisały porozumienie w sprawie budowy lotniska w Mokrem koło Zamościa. Rada Miasta Zamość przyjęła uchwałę w sprawie działań na rzecz przedsięwzięcia "Poprawa atrakcyjności turystycznej Zamojszczyzny poprzez budowę centrum obsługi turystyki lotniczej w miejscowości Mokre”. To wszystko ułatwi stworzenie lotniska dla obsługi ruchu turystycznego i biznesowego.
(bn)