Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

3 grudnia 2019 r.
7:15

Budynek zabytkowego kina „Pola” w Kraśniku w fatalnym stanie. Będzie rozbiórka?

33 A A
Budynek po dawnym kinie „Pola” ze względu na jego stan techniczny od lat nie jest użytkowany<br />
Budynek po dawnym kinie „Pola” ze względu na jego stan techniczny od lat nie jest użytkowany
(fot. Krzysztof Mazur)

Modernizacja budynku dawnego kina „Pola” w Kraśniku się nie opłaca – orzekł rzeczoznawca budowlany, który na zlecenie urzędników wykonał ekspertyzę. Budynek, który jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków od lat, ze względu na zły stan techniczny nie jest użytkowany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kraśnicki magistrat rozpoczął już rewitalizację starej części miasta. W listopadzie została wybrana firma, która wyremontuje i przebuduje zespół budynków przy ul. Kościuszki 26. To pierwsza z zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji w tej części Kraśnika. Ratusz chce też przebudować rynek i zmienić przeznaczenie terenu w obrębie ulic Mostowej, Struga i Narutowicza.

– Projekt rewitalizacji ronda Żołnierzy Wyklętych powstał kilka lat temu, pozyskano na jego realizację środki unijne i niezbędne pozwolenia – przypomina Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Projekt zakłada utworzenie w tym miejscu centrum przesiadkowego komunikacji publicznej i wyburzenie budynku dawnego kina „Pola”.

Tyle, że w tym roku budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co stawia pod dużym znakiem zapytania możliwość realizacji założonego przez miasto planu. Aby ten problem rozwiązać są prowadzone rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Urzędnicy sprawdzili też w jakim stanie jest obecnie obiekt.

– Zrobiliśmy kolejną ekspertyzę budowlaną. Biegły stwierdził, że budynek jest zniszczony aż w 90 procentach – mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Według ekspertyzy remont nieruchomości jest nieopłacalny, a ten stopień zużycia kwalifikuje go do rozbiórki.

– Z opracowań dotyczących zużycia obiektów budowlanych Ministerstwa Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, PZU, Instytutu Budownictwa Mieszkaniowego, SEKOCENBUDU wynika, że budynek o zużyciu technicznych większych niż 70 proc. nadaje się do likwidacji, a remont jest nieopłacalny – czytamy w ekspertyzie przygotowanej przez inż. Mariana Olszyńskiego, rzeczoznawcę budowlanego, specjalistę konstrukcji budowlanych. – Z uwagi na łączne zużycie budynku, czyli 90,39 proc. analiza kosztów zastąpienia jest zasadna – uważają fachowcy.

Podobnie jak „zasadna” jest rozbiórka budynku ze względu na stopień zużycia.

Rzeczoznawca budowlany zwraca też uwagę na niefunkcjonalność budynku, który nie odpowiada obecnym przepisom techniczno-budowlanym jak też na to, że budynek jest nienowoczesny. A dostosowanie go do obecnych wymagań jest prawie niemożliwe. Ekspert stwierdza także, że po rozbiórce istniejącego budynku istnieje możliwość budowy nowego obiektu o przeznaczeniu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i potrzebą miasta.

Rozmowy dotyczące przyszłości budynku trwają.

– Mamy kilka propozycji dla wojewódzkiego konserwatora zabytków, rozmawialiśmy na ten temat kilka razy i myślę, że dojdziemy do kompromisowego porozumienia, dzięki któremu utrwalimy historyczne dziedzictwo miasta i jednocześnie będziemy mogli przeprowadzić rewitalizację tej części Kraśnika – dodaje burmistrz Wojciech Wilk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

LubJam 2025, czyli 48-godzinny maraton gier w Lublinie

LubJam 2025, czyli 48-godzinny maraton gier w Lublinie

Od piątkowego wieczora do niedzielnego popołudnia w Lubelskiej Akademii WSEI trwał LubJam 2025, wydarzenie, które jest częścią 11. edycji Global Game Jamu. Podobne maratony odbywają się w tym samym czasie w różnych miejscach na świecie.

Karnawałowe szaleństwa w Berecie
foto
galeria

Karnawałowe szaleństwa w Berecie

Jak dziewczyny idą w miasto, to nie ma to tamto. Szaleństwo do rana. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w Berecie, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium