Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 lipca 2021 r.
8:00

Bunt związkowców w szpitalu psychiatrycznym w Radecznicy. Nie chcą połączenia z placówką w Lublinie

(fot. Szpital w Radecznicy)

Jeśli nie pomogą pokojowe formy sprzeciwu, nie wykluczamy strajku – zapowiadają związkowcy z wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Nie zgadzają się na przejęcie ich placówki przez Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To reakcja na opisywane m.in. przez nas plany przejęcia szpitala psychiatrycznego w Radecznicy oraz psychiatrycznego zakładu opiekuńczo-leczniczego w Celejowie. Urząd Marszałkowski tłumaczy tę decyzję „poprawą sytuacji finansowej”. Koncepcja połączenia ma być gotowa do końca sierpnia. Zaskoczenia nie kryją jednak pracownicy jednego ze szpitali, którzy skontaktowali się z naszą redakcją. Twierdzą, że o wszystkim dowiedzieli się z mediów.

– Plan przejęcia naszego szpitala i szpitala w Celejowie to nie jest dążenie do poprawy sytuacji finansowej, bo my tego nie potrzebujemy. Jesteśmy w dobrej kondycji – irytuje się jeden ze związkowców z NSZZ „Solidarność”, który działa w szpitalu w Radecznicy. – To Szpital Neuropsychiatryczny zakończył ubiegły rok z ujemnym wynikiem finansowym, a cały jego dług sięga 50 mln zł.

Do związku, który wyraża sprzeciw należą m.in. terapeuci, pracownicy administracyjni, salowe. - dbieramy to jako próbę wykorzystania naszej placówki i przejęcia przede wszystkim naszych oddziałów, które przynoszą zyski – dodaje nasz rozmówca.

– Tym bardziej nie widzimy logiki takiego działania w sytuacji, gdy nasz szpital cały czas się rozwija. Niedawno powstał u nas oddział sądowy i to jest aktualnie, obok terapii uzależnień jednym z najbardziej zyskownych oddziałów – zaznacza pracownik ze związku zawodowego pielęgniarek i położnych, który działa w Radecznicy. – Jeśli przejmie nas tak ogromna jednostka, nic z tego nie zostanie. Część pracowników na pewno straci pracę. A korzyści wcale nie będą takie, jak zapowiada Urząd Marszałkowski. Po przejęciu naszego szpitala i szpitala w Celejowie powstanie jeden, ale nadal zadłużony szpital – zwraca uwagę związkowiec.

Pracownicy nie wykluczają strajku. – Mamy nadzieję, że pokojowe metody przyniosą efekty. W piątek spotkaliśmy się z marszałkiem. Usłyszeliśmy znowu argumenty o poprawie sytuacji finansowej. Nie możemy jednak dopuścić, żeby to się odbywało się kosztem naszego szpitala – denerwuje się jeden z naszych rozmówców. Zaznacza: – Kiedy w 2004 roku nasza sytuacja finansowa była bardzo ciężka i walczyliśmy o przetrwanie, nikt nam wtedy nie pomógł. Udało się jednak uratować szpital. A teraz, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji, mamy dać się pogrążyć? Jeśli nic się nie zmieni, będziemy protestować.

– Pracownicy mają poważne obawy co do utraty podmiotowości naszego szpitala. Po połączeniu będziemy podlegać pod Szpital Neuropsychiatryczny i nie będziemy już podejmować żadnych autonomicznych decyzji – przyznaje Łukasz Łobejko, dyrektor szpitala w Radecznicy. Zwraca uwagę, że szpital działa jako samodzielna jednostka od ponad 70 lat i jest bardzo ważny dla lokalnej społeczności. Leczą się tu pacjenci z województwa lubelskiego i innych części kraju.

Dyrektor potwierdza też, że szpital jest w dobrej sytuacji finansowej. – Ubiegły rok zamknęliśmy z zyskiem i wszystko wskazuje na to, że w tym będzie podobnie. Byliśmy jedną z niewielu jednostek, które mimo pandemii miały nadwykonania. Tymczasem sytuacja Szpitala Neuropsychiatrycznego jest trudna – zaznacza dyr. Łobejko. Dodaje: – Poszerzamy też naszą działalność o nowe zakresy świadczeń, planujemy m.in. utworzenie centrum zdrowia psychicznego i ośrodka opieki senioralnej. Jeszcze w tym tygodniu jestem umówiony na spotkanie z marszałkiem Stawiarskim, które mam nadzieję pozwoli rozwiać pewne wątpliwości.

O odniesienie się do argumentów pracowników i dyrektora szpitala poprosiliśmy Urząd Marszałkowski. Czekamy na odpowiedź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium