Zamojska Dyrekcja Inwestycji "ZDI sp. z o.o. za 218 tys. zł dopilnuje budowy chełmskiego aquaparku. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku
Ustanowienie inwestora zastępczego pozwala mieć nadzieje, że budowa aquaparku na miejskiej działce między ulicami Lubelską i Trubakowską może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Obowiązkiem "ZDI” jest między innymi przygotowanie specyfikacji, rekomendowanie specjalistów do komisji przetargowej na wykonawstwo, zatrudnienie inspektorów nadzoru oraz uzyskanie wszelkich zezwoleń na użytkowanie gotowego już obiektu. Za to wszystko zamojska spółka otrzyma 218 940 zł.
Spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie zamiast wyłaniać inwestora zastępczego sama mogła zatrudnić odpowiednich specjalistów. Wybrała jednak o wiele tańsze rozwiązanie.
- Kwota, którą otrzyma inwestor zastępczy jest znacznie niższa od pierwotnie zakładanych kosztów - mówi Zbigniew Mazurek, prezes spółki. - Warunki przetargu zobowiązują go do obecności na wszystkich etapach budowy.
Alternatywą dla ustanowienia inwestora zastępczego byłoby zatrudnienie na 18 miesięcy co najmniej 10 wysoko kwalifikowanych, a więc dobrze płatnych pracowników.
Budowa aquaparku ma być finansowana z obligacji skarbowych. Mazurek ma już na swoim biurku ofertę złożoną przez jeden z banków i czeka na kolejne, aby wybrać najkorzystniejszą.
- Zamierzamy wyemitować obligacje na kwotę około 40 milionów złotych na okres 15 lat - dodaje Mazurek. -Jednocześnie zastrzegamy sobie możliwość zmniejszenia tej kwoty i wcześniejszej spłaty.
Adresowane do banków zaproszenie do składania ofert zostało poprzedzone analizą możliwych źródeł finansowania tej inwestycji. Władze miasta uspokajają, że budowa pierwszego w województwie i jednego z nowocześniejszych aquaparków w Polsce nie jest w żaden sposób zagrożona. Przyznają, że to w skali Chełma duże i wymagające przedsięwzięcie. Wszystkie procedury wymagają czasu. Chodzi o jakość, koszty, a na koniec o to, by nowy aquapark był bezpieczny i rentowny.
Poza emisją obligacji inwestor przygotowywał alternatywne rozwiązanie. Wszczął procedury związane z ewentualną sprzedażą działki pod aquapark wraz z jego projektem. Podobna procedura została uruchomiona w przypadku przylegającego do działki terenu przeznaczonego pod galerię handlową. Wybudowany przez prywatnego inwestora, w umownym okresie dzierżawiony byłby przez miejską spółkę, po czym przeszedł by na jej własność. Inwestorowi pozostałaby galeria.