Absolwenci i przyjaciele oraz pogrążona w bólu rodzina odprowadzili w ostatnią drogę Franciszka Świstowskiego, wieloletniego dyrektora chełmskiego Technikum Mechanicznego, pedagoga i zapalonego regionalistę.
Urodził się 29 kwietnia 1932 r. w Stadarni w pow. Chełm. W 1950 ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące im. St. Czarnieckiego, a w 1952 Liceum Pedagogiczne w Chełmie, w którym złożył egzamin maturalny i otrzymał świadectwo dojrzałości. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1952 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Zaklikowie, pow. Kraśnik. Od 1 września 1955 r. był nauczycielem w Technikum Mechanicznym, a od 1976, aż do przejścia na emeryturę, w 1991 roku dyrektorem szkoły.
Jest autorem wielu opracowań w Roczniku Chełmskim, Kronice Chełma, Głosie Nauczycielskim, Przeglądzie Pedagogicznym, Biuletynie Oświatowym, prasie lokalnej m.in. „Mój marsz przez życie”, „Stadarnia dawniej i dziś”, „Dzieje Chełmskiej Szkoły Technicznej”, „Mościska czyli Chabowa Wola”, „Chełmska Szkoła Techniczna”, „Nasze Koło PZW”, „Tradycje i dziedzictwo Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku”, „100 lat działalności organizacji nauczycielskiej w Chełmie”, „Dorohusk dawniej i dziś”, „Oddział Zbiorczy 27 WDP AK na Lubelszczyźnie”, „Chełmska Szkoła Techniczna. Dyrektorzy i nauczyciele w jej dziejach”, „III Męska Drużyna ZHP im. J. Kilińskiego”, „Dzieje Szkoły Podstawowej w Majdanie Ostrowskim”, „Zachowane w pamięci” (dwa wydania), „Stara polska wieś”, „Dzieje oświaty w gm. Wojsławice”, „Chełmianie w siłach lotniczych Rzeczypospolitej”.
Za pracę zawodową i społeczną otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Zasługi dla ZHP, Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (dwukrotnie) i wiele innych.
Franciszek Świstowski odszedł w wieku 88 lat.