Wszyscy, którzy chcą skorzystać z dofinansowania edukacyjnych działań ekologicznych, muszą się spieszyć. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czeka na wnioski tylko do końca miesiąca.
W tym roku na edukację ekologiczną WFOŚiGW w Lublinie przeznaczył 1,4 mln zł. Pieniądze te podzieli m.in. pomiędzy urzędy, szkoły, instytucje czy stowarzyszenia podejmujące działalność na rzecz ochrony środowiska. – Każdego roku, kiedy ogłaszamy taki konkurs, wpływa do nas około 300 wniosków – mówi Elżbieta Małek, specjalista do spraw ochrony przyrody i edukacji ekologicznej WFOŚiGW w Lublinie.
Wnioskodawcy mogą pieniadze przeznaczyć na budowę ogródków przyszkolnych, nasadzenia drzew, organizację konkursów, festynów i festiwali piosenki ekologicznej, a nawet wydawnictwa regionalne reklamujące walory ekologiczne gminy. Warunkiem pozyskania pieniędzy w formie dotacji jest zabezpieczenie 50 procent środków własnych.
W ubieganiu się o bezzwrotną dotację przodują gminy, instytucje i organizacje mające swoje siedziby na terenie działania chełmskiego oddziału funduszu. – Zajmujemy drugie miejsce zaraz po Lublinie – mówi Wacław Cichosz. – Rocznie z naszego terenu wpływa około 85–90 wniosków. Bardzo aktywne w pozyskiwaniu pieniędzy są m.in. Chełm, miasto i gmina Krasnystaw, Włodawa, Sawin, Wierzbica, Leśniowice czy Urszulin – wylicza.
Od lat z dotacji korzysta także Urząd Gminy w Siennicy Różanej. W ubiegłym roku otrzymał
3 tys. zł na zakup drzew do nasadzeń. W tej edycji sporządził dużo więcej wniosków. – Chcemy dalej prowadzić nasadzenia – mówi Barbara Brzyszko, kierownik referatu ochrony środowiska, gospodarki wodnej i geodezji. – Poza tym, będziemy ubiegać się o pieniądze na modernizację oczyszczalni ścieków i stacji wodociągowej oraz na budowę zbiornika wodnego w Kozieńcu, a także na leczenie rosnących u nas kasztanowców.
Brzyszko nie ukrywa, że bez finansowej pomocy funduszu wielu z już zrealizowanych przedsięwzięć nie dałoby się przeprowadzić. I namawia innych do skorzystania z tej możliwości.