Romek i Ania to bohaterowie romskiego elementarza, który prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu trafi do szkół. W naszym regionie to nowość. Wcześniej podobnych wydawnictw nie było, mimo że w szkołach uczą się romskie dzieci.
- W elementarzu znajdą się podstawowe informacje dotyczące romskiej kultury i języka. Wydawnictwo jest przygotowane dla dwóch grup etnicznych: Bergitka Roma i Polska Roma - mówi Anna Tusińska z Wydziału Kształcenia Specjalnego i Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Kuratorium Oświaty w Lublinie.
- Czekamy na zgłoszenia od szkół, w których uczą się romskie dzieci. Być może jeszcze w tym miesiącu elementarze trafią do tych placówek.
Autorem książki jest Karol Parno Gierliński, artysta i działacz romski. Szkoły dostaną podręcznik za darmo. Czy przyda się w Chełmie? W naszym mieście mieszka kilkanaście romskich rodzin. Ile dokładnie, trudno ustalić, ponieważ często się przeprowadzają. Obecnie siedmioro dzieci uczy się w dwóch chełmskich szkołach: Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 i w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1.
- Nawet teraz, podczas ferii zapisaliśmy do naszej szkoły kolejne romskie dziecko. Akurat jego rodzina wróciła z jakiejś wędrówki - mówi Wiesław Podgórski, dyrektor ZSO nr 7. - Jako szkoła dążymy do tego, aby romscy uczniowie czuli się tutaj jak najlepiej. Staramy się też raczej poznawać ich kulturę, a nie narzucać swoją. Dlatego myślę, że pomysł wprowadzenia do szkół romskiego elementarza to kolejny krok w kierunku tej społeczności. Na pewno zamówimy go do naszej szkoły.
Podobnego zdania jest Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty w chełmskim Urzędzie Miasta. - Wszelkie działania wspierające społeczność romską, jak i każdą inną mniejszość, są pożądane i nasze miasto zawsze będzie je popierało - mówi Okoński.
W Chełmie, jeszcze w 2007 roku był realizowany Ogólnopolski Program na rzecz Społeczności Romskiej. W ramach niego organizowano dla romskich uczniów m.in. pomoc w lekcjach, letnie obozy, zakupy podręczników i spotkania integracyjne.