Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

20 kwietnia 2015 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Garbarnia truje, ale kogo to interesuje?

– Stałem w gumowcach na brzegu rzeki kiedy nagle pod moimi nogami zaczęła bulgotać woda i pojawiły się cuchnące osady – opowiada pan Piotr, wędkarz. To nie pierwszy taki przypadek. O nielegalnym odprowadzaniu ścieków do Bugu w Orchówku informował śledczych wójt gminy, policja i Straż Graniczna. Wszystkie śledztwa prokuratura umorzyła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nasz Czytelnik łowił ryby w sąsiedztwie dawnej garbarni "Polesie” w Orchówku (gm. Włodawa). Obecnie działa tam wytwórnia papieru Sko-Pak, spółka zajmująca się skupem i garbowaniem skór i biogazownia. Spośród spółek działających w dawnym "Polesiu” tylko Sko-Pak ma własną oczyszczalnię ścieków. Do jej wybudowania został przymuszony przez chełmską delegaturę Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. – Ta oczyszczalnia to atrapa, klasyczna zasłona dymna – twierdzi pan Piotr. – Mam w Sco-Paku kolegów i wiem od nich, że ścieki wyprowadzane są z firmy także poza oczyszczalnią.

– Obiekt został wybudowany zgodnie z prawem budowlanym – zapewnia Elżbieta Piebiak, kierownik chełmskiej delegatury WIOŚ. – Naszym zdaniem spełnia swoją rolę. Potwierdziły to wyniki przeprowadzonych kontroli.

Zastrzeżeń do Sco-Paku nie ma też wójt gminy Włodawa. – Dla nas liczy się to, że ta spółka wreszcie ma oczyszczalnię ścieków – mówi Tadeusz Sawicki.

Według wójta, ścieki faktycznie są nielegalnie odprowadzane do Bugu, ale nie robi tego Sco-Pak, ale spółka garbująca w Orchówku skóry.
– To trwa od lat – mówi wójt. – Zdarza mi się nawet w nocy odbierać telefony od mieszkańców. Dzwonią i proszą o pomoc, bo smród jest nie do wytrzymania. Ja sam kilkanaście lat pracowałem w garbarni. Ten smród rozpoznam na milę – dodaje.

Pracownikom gminy wiele razy udało się przyłapać garbarnię na wylewaniu ścieków na terenie zakładu czy do rowów melioracyjnych skąd płynęły prosto do Bugu. Sfotografowali np. węże strażackie, którymi nieczystości były odprowadzane do kanałów czy cuchnące kałuże.
Udokumentowane przypadki wójt zgłaszał do prokuratury. Robiła to też policja i Straż Graniczna, która regularnie patroluje brzegi granicznej rzeki. Jak dotąd, wszystkie postępowania były umarzane. Powód? "Brak znamion czynu zabronionego”.

– Przecież nieoczyszczonych ścieków tak do gruntu, jak i do rzeki odprowadzać nie wolno! – irytuje się wójt.

W uzasadnieniu umorzenia jednego z postępowań w sprawie "udowodnionego zrzutu garbarskich ścieków kanałem melioracyjnym do Bugu” czytamy, że zdaniem biegłego "nie nastąpiło zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka”.

– Bo tam, gdzie trafiły te ścieki, nie było ujęcia wody pitnej, ani nie kąpali się tam ludzie. Miało obyć się też bez zniszczeń w świecie roślin i zwierząt – zżyma się wójt. – Dowiedziałem się również, że sam fetor nie skutkuje "zaistnieniem toksycznego zagrożenia”.

Po umorzeniu kolejnej sprawy wójt uznał, że wali głową w mur. Tymczasem Elżbieta Piebiak z WIOŚ zachęca wszystkich świadków nielegalnego zrzucania ścieki do rzek czy do gruntu, aby zapamiętywali miejsca, zapisali numery rejestracyjne pojazdów i zgłaszali to do WIOŚ. – Na pewno zareagujemy na każdy taki przypadek – zapewnia.

Zdzisław Ozga, szef spółki garbującej w Orchówku skóry, kiedy usłyszał, że dodzwonił się do niego dziennikarz, odłożył słuchawkę.

Do sprawy wrócimy.

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty