Przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej powstanie wyspecjalizowana instytucja zajmująca się integracją społeczną i zawodową osób z grup szczególnego ryzyka.
Prowadzone tam będą zajęcia dla długotrwale bezrobotnych, bezdomnych realizujących indywidualny program wychodzenia z bezdomności, osób uzależnionych od alkoholu, po zakończeniu terapii w oddziale odwykowym. – Przewidujemy, że udział w naszym projekcie weźmie około 50 osób – zdradza Zbigniew Kiryk, dyrektor chełmskiego MOPR. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku, siedem godzin dziennie. Przez pierwszy miesiąc (tzw. próbny) uczestnicy otrzymają świadczenia integracyjne w wysokości 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Po zakończeniu tego okresu wyłoniona zostanie grupa najbardziej aktywnych. Będą oni spotykać się przez kolejnych 11 miesięcy. Przez cały ten czas dostawać będą 80 proc. zasiłku dla bezrobotnych. – Będziemy ich przyuczać do zawodu, zapoznamy z metodami aktywnego poszukiwania pracy, nauczymy obsługi komputera oraz podstaw księgowości. Będą też warsztaty terapeutyczne i grupy wsparcia – wylicza Kiryk.
Wstępnie zaproponowano, by osoby, które zakwalifikują się do uczestnictwa w zajęciach CIS mogły zdobyć zawód kucharza, opiekuna osoby starszej i niepełnosprawej, pracownika remontowo-budowlanego czy gospodarczego.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach lub pracą w Centrum Integracji Społecznej zapraszamy po dodatkowe informacje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie przy ul. Kolejowej 8, pokój nr 18, tel. (0-82) 565-82-59, wew. 212, lub e-mail sekretariat@moprchelm.i365.pl.