Sześć lat wystarczyło, by prawie wszystkie szkoły objęte nadzorem chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty, zostały wyposażone w pracownie komputerowe. Najlepiej pod tym względem jest w gimnazjach.
Szkoły o sprzęt zabiegają w różny sposób. Ich zakup w dużej części sfinansowało ministerstwo edukacji oraz lokalne samorządy. Sporo komputerów zakupiono ze środków własnych placówek oraz za pieniądze sponsorów. Do szkół trafiły też komputery przekazane przez różne firmy i instytucje, które wymieniały sprzęt na nowy lecz są one różnej jakości, klasy, standardu. Niektóre praktycznie już nie nadają się do użytku. Sporo szkół pozyskało sprzęt z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Służą nie tylko uczniom, ale również rolnikom w ich samokształceniu.
Pracownie komputerowe z dostępem do Internetu dostarczono do 2/3 wszystkich szkół podstawowych. Na jeden komputer przypada 22,8 ucznia. Jeszcze lepiej jest w gimnazjach. Pracownie takie posiadają wszystkie szkoły tego typu. W niektórych działają nawet dwie. Tu na jeden komputer przypada 13,9 ucznia. W statystyce tej przodują szkoły ponadgimnazjalne, gdzie są średnio po dwie pracownie. Na każdy komputer przypada 13,6 ucznia.
– Nowoczesna pracownia to taka, gdzie jest co najmniej 10 stanowisk komputerowych i wszystkie mają dostęp do Internetu – wyjaśnia Niderla. I dodaje: Będzie ich jeszcze więcej, bowiem w minionym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przystąpiło do realizacji projektu wyposażenia szkół w komputery w ramach trzyletnich projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W rejonie objętym nadzorem delegatury w Chełmie pracownie z tego projektu przyznano 42 szkołom podstawowym oraz 22 szkołom ponadgimnazjalnym. Powstanie również 17 kolejnych centrów multimedialnych w gimnazjalnych bibliotekach.
Ministerialne programy
W ciągu sześciu lat w ramach projektów: „Pracownia internetowa w każdej gminie”, następnie „Pracownia internetowa w każdym gimnazjum” oraz „Pracownia internetowa w każdej szkole” w komputery wyposażono 39 szkół podstawowych, 59 gimnazjów, cztery zespoły szkół oraz 17 szkół ponadgimnazjalnych.