Rada Miasta Krasnystaw w uznaniu zasług heraldyka jezuity Kaspra Niesieckiego, w 330 rocznicę jego urodzin ogłosiła rok bieżący Herbarzowym Rokiem Kaspra Niesieckiego.
W Lublinie studiował filozofię, po czym w Krakowie teologię. Od 1724 roku, aż do śmierci 9 lipca 1744 r. przebywał i pracował w Krasnymstawie. Właśnie w tutejszym Kolegium Jezuickim napisał wybitne i niedocenione wówczas dzieło na miarę współczesnego mu świata – herbarz "Korona Polska”.
Pierwszy tom ukazał się drukiem we Lwowie w 1728 roku. Publikacja ta spotkała się z żywymi protestami szlachty, którą autor ogołocił z fantastycznych. Poruszoną tą "degradacją” przypuściła nawet szturm na kolegium, który na szczęście zakończył się jedynie powybijaniem okien.
Bez względu na podobne reakcje opracowanie Niesieckiego stało się na długie lata najważniejszym źródłem wiedzy na temat heraldyki i polskich rodów szlacheckich.
– Gorąco zachęcamy instytucje kultury, oświaty, stowarzyszenia oraz mieszkańców do popularyzacji tej wybitnej postaci i jej dorobku – mówi Edward Kawęcki, przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw.
Staraniem i dużym wysiłkiem władz miasta udało się zachować i gruntownie wyremontować pojezuicki obiekt, w którym mieszkał i pracował twórca polskiej, nowoczesnej heraldyki. Jego większą część zajmuje muzeum.