Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

26 lipca 2019 r.
8:10

Michał Rola-Żymierski nie jest już honorowym obywatelem Chełma. "Zamykamy tę kartę historii i piszemy nową"

Delegacja Chełma u Michała Roli-Żymierskiego. 1984 rok
Delegacja Chełma u Michała Roli-Żymierskiego. 1984 rok (fot. Chełmska Biblioteka Cyfrowa)

W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – Rada Miasta potępiła PKWN i odebrała honorowe obywatelstwo Michałowi Roli-Żymierskiemu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rada Miasta Chełm uznając, iż przez wiele lat zakłamywano historię przypisując Miastu Chełm miejsce ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a także dobro Miasta Chełm i wszystkich jego mieszkańców przedstawia ocenę systemu komunistycznego w Polsce – czytamy w treści uchwały.

– W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – napisał na Twitterze zaraz po głosowaniu prezydent Chełma Jakub Banaszek.

75 lat temu, 22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że w Chełmie powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, de facto rząd tymczasowy, który miał zalegalizować komunistyczne władze na terytorium Polski. Pierwszym wydanym dokumentem był manifest - Manifest Lipcowy, który został podpisany i zatwierdzony przez Józefa Stalina w Moskwie. Dzięki badaniom historyków wiemy, że członkowie komitetu w Chełmie długo nie zabawili, zaś sam manifest wydrukowano w Moskwie. Ale przez lata propaganda zrobiła swoje.

W czasach PRL 22 lipca był najważniejszym świętem państwowym, znanym z pochodów, masówek i… festynów, na których można było kupić niedostępne w sklepach artykuły, takie jak piwo czy czeskie trampki.

W drugim głosowaniu, Rada Miasta Chełm pozbawiła Honorowego Obywatelstwa Miasta Marszałka Polski Michała Rolę-Żymierskiego, dowódcy Armii Ludowej, współpracownika NKWD, członka Komisji Wojskowej Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, prezesa Zarządu Głównego i następnie Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

– Michał Żymierski, właściwie Michał Łyżwiński, ps. Rola, brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Jeszcze w 1944 r. na Zamku Lubelskim uwięzionych zostało kilka tysięcy żołnierzy AK. Do kwietnia 1945 r. wykonano tam ok. 100 wyroków śmierci, które w większości podpisywał Rola-Żymierski. Był współautorem i realizatorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK. Szacuje się, że w akcjach przeciwko AK zginęło ponad 8 tys. ludzi. Rola-Żymierski był też jednym z realizatorów polityki Józefa Stalina względem Polski. Jako jeden z członków PKWN podpisał w lipcu 1944 r. sowieckie warunki względem polskiej granicy. Jest też jednym z sygnatariuszy Manifestu lipcowego PKWN z 22 lipca 1944 r., który uważa się za początek podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu i utworzenie polskiego reżimu komunistycznego uznawanego za zbrodniczy. Stąd zasadnym jest pozbawienie Michała Roli-Żymierskiego honorowego obywatelstwa Miasta Chełm – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Michał Rola-Żymierski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela w czasie Stanu Wojennego 27 kwietnia 1982 roku. W dwa lata później w warszawskim mieszkaniu marszałka gościła delegacja chełmskich władz, która wręczyła mu okolicznościowy medal.

To nie pierwszy raz, gdy chciano pozbawić Michała Rolę-Żymierskiego honorowego obywatelstwa. W 2010 roku, gdy prezydentem Chełma była Agata Fisz i rządziła w radzie koalicja Postaw na Chełm, Rozwój i Demokracja i Polskiego Stronnictwa Ludowego, grupa kombatantów zwróciła się z podobnym wnioskiem. Ale wtedy pomysł przepadł.

Co ciekawe, nie istnieje lista, czy zestawienie wszystkich, którzy zostali wyróżnieni tytułem Honorowy Obywatel Chełma, ale nam udało się zebrać kilka dat i nazwisk:

* 17 czerwca 1925 roku honorowe obywatelstwo Chełma otrzymał marszałek Józef Piłsudski

* 1938 rok - Drugi Pułk Artylerii Ciężkiej

* 1998 rok - Irena Siemaszko, kierująca polską szkołą podstawową w Barskunach na Litwie, dr Marek Pieńkowski, właściciel klinik medycznych w Stanach Zjednoczonych i majątku Suchekownaty, Edmundas Pupinis, mer rejonu Utena na Litwie, Władimir Iwanowicz Bojko, mer miasta Kowel na Ukrainie, Rien Van Dijk, przewodniczący Holenderskiej Fundacji Pomocy dla Polski, Jenny G. Sleurink-Rabbinge, burmistrz miasta Middelharnis w Holandii, Michel Le Goff, mer miasta Morlaix we Francji i Victor Ashe, burmistrz miasta Knoxville w USA

* 2008 rok - Zofia Książek, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Czarnieckiego w Chełmie

* 2009 rok - ks. infułat Kazimierz Bownik, dziekan Kapituły Kolegiackiej Chełmskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty