Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

11 sierpnia 2019 r.
16:00

Most pontonowy połączył Polskę i Ukrainę. Już po raz ostatni [zdjęcia]

41 13 A A

Było symboliczne witanie bochenkami chleba i oficjalne przemowy, w których jednak nie zabrakło gorzkich słów. Pontonowy most już po raz 10. połączył polski i ukraiński brzeg Bugu. Po raz ostatni, bo organizatorzy czują się lekceważeni – w tym roku nie dostali od marszałka województwa wsparcia finansowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piątek, godz. 9. Kolejka do odprawy granicznej w namiotach polskich służb celnych i granicznych wyjątkowo długa. Jedni przekroczą granicę pieszo, drudzy rowerem. Niektórzy zostaną na Ukrainie tak długo, jak długo będzie działało tymczasowe przejście – do niedzieli wieczorem.

Bez uznania u decydentów

Przy biało-czerwonym słupku granicznym nr 1055 polscy i ukraińscy samorządowcy oficjalnie rozpoczynają „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże–Adamczuki 2019”.

– Przez 9 lat z tego tymczasowego przejścia skorzystało 300 tysięcy osób – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski (PSL). – Robiliśmy to, by podkreślić, jak jest ono ważne dla rozwoju gospodarczego, nie tylko powiatu włodawskiego. Niestety, u decydentów nasze wysiłki i argumenty nie znalazły uznania. Dlatego, razem z wójtem gminy Wola Uhruska, zdecydowaliśmy, że robimy to już po raz ostatni.

Na te słowa żywo reagują rowerzyści czekający w długiej kolejce na rozpoczęcie odprawy. – Nieprawda! Wykluczone! – słychać okrzyki.

– Nie była to łatwa decyzja, ale głęboko przemyślana – zapewniają włodawscy samorządowcy w oficjalnym oświadczeniu. – Nie można przez 10 lat w kółko o tym gadać i być olewanym – przyznają w rozmowach.

Żołnierze z Dęblina budują tymczasowy most na Bugu od dziesięciu lat. Ale starania o utworzenie tutaj stałego przejścia sięgają lat 90. ubiegłego wieku.

– Brakuje dobrej woli – przyznaje gorzko wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik.
– Ile można walczyć? Piszemy, jeździmy, rozmawiamy z kim się da. I nic – denerwuje się starosta Romańczuk.
– W tym roku nie dostaliśmy od marszałka nawet wsparcia finansowego na organizację tej imprezy (całkowity koszt to ok. 60 tys. zł – red.) Podobnie zresztą jak na Festiwal Trzech Kultur we Włodawie.

Gdy z głośników płyną przedwyborcze obietnice z ust parlamentarzystów (Kornelia Wróblewska), mowy zarządu województwa (Zdzisław Szwed, Zbigniew Wojciechowski), wicewojewody Roberta Gmitruczuka, kolejka pieszych i rowerzystów powoli posuwa się do przodu. Odprawa graniczna odbywa się wyjątkowo sprawnie, ale ludzi jest tak wielu, że swoje odczekać trzeba.

– Żal byłoby z takiej możliwości nie skorzystać – przyznają panowie w koszulkach Chełmskiej Grupy Rowerowej.
– W czerwcu jechaliśmy na Ukrainę przez Dorohusk. Ale to tragedia, zwłaszcza w powrotną stronę: bite dwie godziny chodzenia od okienka do okienka – opowiada Dariusz Domański.

Okazja do dodatkowego zarobku

Rowerzyści z Chełma jadą nad Świtaź, jedno z największych ukraińskich jezior. Jak wielu przeprawiających się dziś Polaków nocować będą na polu namiotowym. – Będziemy eksplorować tamtejsze rejony, piękną ukraińską przyrodę, dziewicze polne i leśne ścieżki – cieszą się.

Z polskiego Zbereża do ukraińskich Adamczuków jest ok. 30 km. Można jechać przez pola i lasy albo przez malownicze ukraińskie wsie mijając kolorowe chałupy i pasące się na łąkach konie. Kto nie zabrał roweru nad Świtaź, dojedzie za kilkadziesiąt hrywien samochodem jednego z przedsiębiorczych Ukraińców. Bo dla wielu Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to przede wszystkim okazja do dodatkowego zarobku. Tuż za zaoranym pasem granicznej ziemi można wymienić walutę (kurs jak w kantorze w Szacku), kilkaset metrów dalej, na łące, kilkadziesiąt straganów: alkohole, kwas, słodycze, suszone ryby, papierosy, skarpety.

– Pierwszego dnia granicę przekroczyło 7588 osób, w sobotę już 11887 – podaje por. Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Most zamknięto wczoraj o godz. 22.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty