Ustawienie ogrodzenia wzdłuż wschodniej granicy kraju proponuje Lubelska Izba Rolnicza. Płot miałby uchronić nas przed afrykańskim pomorem świń
– Przypadki afrykańskiego pomoru świń zostały odnotowane na Ukrainie ok. 200 kilometrów od polskiej granicy (zarówno u dzików jak też świń-red.) – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Dlatego my też musimy się bronić przed chorobą – podkreśla.
Lubelska Izba Rolnicza wystosowała pismo w tej sprawie do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ta zaś przekazała postulaty LIR Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Konsultowaliśmy nasze stanowisko z wojewódzkim lekarzem weterynarii. Liczymy się z tym, że może wydawać się ono śmieszne, ale takie metody bioasekuracji proponuje też Litwa, która już wystąpiła do Komisji Europejskiej o sfinansowanie takiego ogrodzenia – mówi prezes Burek.
Litwa chce stawiać ogrodzenie na granicy z Białorusią. Lubelska Izba Rolnicza proponuje aby podobny płot stanął na terenie naszego kraju – wzdłuż granicy z Ukrainą. LIR proponuje również ustawienie myjek wysokociśnieniowych na przejściach granicznych. – Ogrodzenie mogłoby być wykonane z siatki o wysokości 150 centymetrów z podmurówką – precyzuje Burek. I dodaje, że taki płot jest już na terenie Puszczy Białowieskiej.
– Rzeczywiście po stronie białoruskiej jest ogrodzenie. Ma ono przeciwdziałać nielegalnemu przekraczaniu granicy. Powstało po upadku Związku Radzieckiego – tłumaczy lek. wet. Michał Krzysiak z Białowieskiego Parku Narodowego.
Według Krzysiaka, realizacja pomysłu LIR byłaby bardzo kosztowna i mało skuteczna. – Nie sądzę aby przy zwalczaniu tej choroby to było najwłaściwsze rozwiązanie – stwierdza.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie w komentarzach jest ostrożny. Podobnie jak Nadbużański Oddział Straży Granicznej. – Może i jest to dobre rozwiązanie, ale nie wiem czy warunki terenowe nie kładą tego pomysłu – zastanawia się Katarzyna Szczubiał z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.
– Nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie. Nie będę tego pomysłu komentować – ucina ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta NOSG.
– Budowa ogrodzenia spełniającego odpowiednie wymogi wzdłuż rzeki Bug jest nierealna – stwierdza z kolei Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
ASF w Polsce
Pod koniec stycznia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 85. przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. W związku z tą chorobą zakaźną w naszym kraju są realizowane programy bioasekuracji w gospodarstwach rolnych (maty dezynfekcyjne) i na przejściach granicznych (dezynfekcja pojazdów i zakaz wwożenia żywności). Jest też gotowy projekt rozporządzenia ws. odstrzału sanitarnego dzików – ograniczenie gęstości populacji dzika do 0,5 osobnika/1 km kw. Dokument jest na etapie uzgodnień resortowych i konsultacji społecznych.