Nagrody „Chroniąc pamięć” dla chełmian: Mariusza Matery, Zbigniewa Lubaszewskiego i Czesława Uszyńskiego. Otrzymali je za wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystości w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie
To już 22 edycja nagród. Program prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Fundusz Michaela Traisona dla Polski, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Galicja w Krakowie i Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie.
Od 1998 roku nagrodzono w ten sposób blisko 300 Polaków. Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in. Tomasz Pietrasiewicz, wieloletni dyrektor Ośrodka Brama Grodzka–Teatr NN i lubelskie IX Liceum Ogólnokształcące.
– Działanie jednostek ma ogromną moc – może zmieniać rzeczywistość. Państwa działania zmieniają rzeczywistość relacji polsko-żydowskich – mówił do tegorocznych laureatów założyciel fundacji i inicjator projektu „Chroniąc pamięć” Michael Traison.
Podczas gali, która obyła się 23 czerwca 2019 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, nagrody odebrało trzech chełmian – Mariusz Matera, koncertujący na całym świecie, powszechnie znany muzyk i regionalista, lider grupy „Szalom Chełm” propagującej muzykę i zwyczaje żydowskie, Zbigniew Lubaszewski, nauczyciel i regionalista, autor wielu publikacji nt. historii chełmskich żydów i Czesław Uszyński, pastor Kościoła Zielonoświątkowego, który doprowadził m.in. do ustawienia tablicy w Buśnie koło Białopola, upamiętniającej ofiary chełmskiego Marszu Śmierci z grudnia 1939 roku.
– To wyjątkowa nagroda i cieszę się, że doceniono nasze wysiłki, które podejmujemy na rzecz upamiętnienia dawnych mieszkańców Chełma, którzy tworzyli niepowtarzalny klimat tego miasta – dziękował Mariusz Matera tuż przed krótkim recitalem w czasie uroczystości. – To niesamowity honor być tu w takim gronie i móc do was przemawiać żydowską muzyką.
Dyplomami uhonorowani zostali także: Anna Brzyska – inicjująca działania zmierzające do upamiętnienia przedwojennej społeczności żydowskiej małopolskiego Brzeska; Dariusz Gajny – przybliżający żydowską historię Bielsko-Białej; Katarzyna Sosnowska-Gizińska i Jerzy Giziński – badający i dokumentujący żydowską historię Nowego Dworu Mazowieckiego; Anna Karasińska – dyrektorka LO w Staszowie, która w swojej szkole stworzyła warunki do edukacji nt. żydowskiej historii tego miasta; Michał Kisiel – otaczający gościnnością i troską żydowskich gości odwiedzających Pułtusk; Dariusz Popiela – olimpijczyk, który był inicjatorem upamiętnienia społeczności żydowskiej w Krościenku nad Dunajcem oraz Stanisław Żak – przez wiele lat działający na rzecz zachowania pamięci i propagowania wiedzy o żydowskich mieszkańcach Kielc.
– Dziękujemy w ten sposób za to, co robicie dla Polski, dla narodu żydowskiego, dla świata – podkreślił Michael Traison.