We Włodawie materializuje się idea wytyczenia szlaku trzech kultur. Pomysł sprowadza się
do gruntownej modernizacji staromiejskiego rynku oraz
ulic Czerwonego Krzyża
i Kościelnej.
skiego zespół bożnicowy, czynną prawosławną cerkiew Narodzenia NMP i rzymskokatolicki kościół św. Ludwika.
Na obecnym etapie został już ogłoszony przetarg na przebudowę ul. Czerwonego Krzyża, przy której stoją Duża i Mała Synagoga oraz budynek dawnej szkoły i administracji żydowskiej. Pieniądze na ten cel pochodzą z kontraktu wojewódzkiego. W programie inwestycji przewidziano przede wszystkim wymianę asfaltowej nawierzchni na granitową kostkę brukową. Przyjęto też, że ulica będzie przejezdna, ale już tylko w wyznaczonych godzinach. W pozostałym czasie ma pełnić funkcję klasycznego deptaka.
- Kamienna kostka przykryje także włodawski rynek z centralnie położonym Czworobokiem. Integralną częścią rynkowej przestrzeni ma być także nie zagospodarowany dotąd dziedziniec tego unikalnego obiektu - mówi Piotr Sławiński, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego i Inwestycji Urzędu Miejskiego. W jego wydziale wypracowywana jest jeszcze koncepcja upiększenia szlaku trzech kultur elementami małej architektury oraz odpowiedniego oznakowania wyznaczonego trzema świątyniami centrum Włodawy.
Zapewne we Włodawie nie byłoby mowy o szlaku trzech kultur, gdyby nie doroczny Festiwal Trzech Kultur, którego czwartą edycję wyznaczono w dniach 28-30 września. Nasza gazeta sprawuje prasowy patronat nad tą imprezą. Organizatorzy z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego piątek zarezerwowali dla kultury judaistycznej, sobotę dla prawosławnej, a niedzielę dla rzymskokatolickiej. Można się więc spodziewać uczty duchowej w pełnym tego słowa znaczeniu. Wśród zaproszonych gości jest bowiem Teatr NN z Lublina, klezmerski zespół "Kroke” z Krakowa, Chór Synagogi pod Białym Orłem we Wrocławiu, młodzieżowe chóry z prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej i parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku.
Swój udział z koncertem piosenki religijnej zapowiedział też Mieczysław Szcześniak, dziecięcy chór "Szczygiełki” z Poniatowej oraz Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Poza koncertami przewidziano nabożeństwa w cerkwi i kościele, sesje i konferencje, wystawy i kiermasze.