Dorobek punktowy za dopadnięcie sprawcy chuligańskiego wybryku może zniweczyć jedno niewinne zwolnienie lekarskie.
Bo zamiast 20 punktów na plusie, funkcjonariusz ma 5 na minusie.
I wszystko trzeba mozolnie odrabiać.
- To nie do pomyślenia, że karze się nas za to, że zdarzyło nam się zachorować - zżyma się jeden z funkcjonariuszy, który - by nie podpaść przełożonym - chce zachować anonimowość. - Tak jakby nocne patrole w mroźne dni pozostawały bez wpływu na nasze zdrowie.
Po trzech tygodniach obowiązywania nowego systemu policjanci dopatrzyli się, że przełożeni lżejszą ręką odpisują im punkty, niż dopisują. I marzenia o nagrodach (i tak niskich - jak się skarżą funkcjonariusze) coraz bardziej się oddalają.
Przełożeni twierdzą, że system ma motywować do rzetelnej i bardziej aktywnej służby. Także do większej dbałości o własne zdrowie. - Upraszczając sprawę, policjant na ulicy ma szukać sobie zajęcia, a nie odbębniać służbę - mówi podinsp. Ireneusz Wojewoda, naczelnik sekcji. - System chyba się sprawdził, skoro moi podwładni pod względem ujawniania sprawców przestępstw i wykroczeń mieszczą się w ścisłej czołówce wojewódzkiej.
Naczelnik przyznaje, że liczba zebranych przez danego funkcjonariusza punktów ma bezpośredni wpływ na wysokość jego dodatku czy awans. W zeszłym roku najlepszy policjant zdobył 4700 punktów. Najgorszy - tylko 1500. Żeby w ogóle myśleć o jakiejkolwiek nagrodzie, trzeba uciułać co najmniej 3000 punktów. Takich policjantów w 60-osobowej sekcji było w zeszłym roku około 40.
- Żałuję tylko, że mam zbyt mało pieniędzy, by system ten był bardziej motywacyjny. Jedynie najlepsi funkcjonariusze, co najwyżej dwa razy w roku, mają szansę na nagrody pieniężne. Maksymalnie po 300 zł - dodaje Wojewoda.
Policjanci buntują się tylko w swoich szeregach. - Na system punktowy nikt z Chełma jeszcze mi się nie skarżył - mówi Julian Sekuła, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Lublinie.
Na plus:
• 100 - za zatrzymanie sprawcy włamania na gorącym uczynku
bądź w bezpośrednim pościgu
• 20 - przyłapanie sprawcy chuligańskiego wykroczenia lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu
• 1 - wylegitymowanie obywatela
• 0,25 - sprawdzenie legalności posiadania telefonu komórkowego
Na minus:
- potwierdzona skarga
na policjanta
• 40 - nienależyta
dbałość o sprzęt
• 25 - zwolnienie
lekarskie
• 20 - nieznajomość ważnych przepisów służbowych