Bazyliański klasztor, pałac biskupów i ich ogrody. Te fragmenty zespołu architektonicznego na Górze Chełmskiej mogą być do dyspozycji miasta.
- Nasz projekt "Dotyk przeszłości - rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów Zespołu Katedralnego Górki Chełmskiej wraz z otoczeniem na cele kulturalne” już trafił do władz wdrażających programy europejskie - mówi Katarzyna Dec, dyrektor Wydziału Rozwoju,Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. - Decyzję podejmie minister i liczymy na to, że dowiemy się o niej już w trzecim kwartale 2009 r.
Administratorem przejętych budynków miałoby być Muzeum Chełmskie. Krystyna Mart, jego dyrektor, już przygotowuje scenariusz stałej wystawy "Z przeszłości ziemi chełmskiej” w pobazyliańskim klasztorze. Z kolei w dawnym pałacu biskupim ma powstać miejskie centrum konferencyjne, z miejscem na czasowe ekspozycje muzealne.
Ideą projektu jest odkrycie przed chełmianami i ich gośćmi wszystkich tajemnic i śladów przeszłości zachowanych na Górze Chełmskiej. Wszystkie zostaną uwzględnione przy wytyczaniu ścieżki edukacyjno-historycznej. Dzięki pracom archeologicznym atrakcji będzie coraz więcej.
- Ten projekt to dla nas nadzieja na nowe możliwości i przestrzenie dla naszej działalności - mówi Mart. - Kryje się za tym także nowa jakość dla zwiedzających. Na przykład tak w pałacu biskupim, jak i w pobazyliańskim klasztorze nie będzie mowy o barierach architektonicznych. Będzie za to możliwość wirtualnego zwiedzania Góry Chełmskiej. Projekt przewiduje także sporządzenie makiet poszczególnych obiektów po to, aby również osoby niewidome mogły je namacalnie poznać.
Ks. infułat Kazimierz Bownik te plany komentuje krótko. - Na ten czas, to najlepszy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca - mówi.