Pierwszy z inwestorów zainteresowanych chełmską podstrefą ekonomiczną uzyskał pozwolenie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To lubelska spółka Wilk 2, specjalizująca się w produkcji opakowań plastikowych. W rachubę wchodzi 38 miejsc pracy
Pierwszą procedurę przetargową na nieruchomość przy ul. Hutniczej w Chełmie mielecki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zakończył w miniony czwartek.
– Przedmiotem pierwszego przetargu były grunty o łącznej powierzchni 0,7249 ha, które uzyskały wartość blisko 290,3 tys. zł – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – Przystąpiła do niego firma Wilk 2 z Lublina, która spełniła warunki przetargowe oraz tzw. kryteria strefowe i uzyskała pozwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej.
W praktyce oznacza to, że pierwszy teren inwestycyjny w chełmskiej podstrefie ekonomicznej znalazł nowego właściciela, a budowa nowej fabryki wydaje się już tylko kwestią czasu.
– Z informacji przekazywanych nam przez inwestora wynika, że lubelska firma niezwłocznie chce przystąpić do prac budowlanych, a produkcję w nowym zakładzie uruchomi jeszcze w tym roku – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – To dla nas bardzo dobra wiadomość, gdyż oznacza, że w niedługim czasie zapewne rozpocznie się również proces rekrutacyjny nowych pracowników. W rachubę wchodzi co najmniej 38 nowych miejsc pracy.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w nowym zakładzie produkcyjnym jego właściciele mają uruchomić przetwórstwo tworzyw sztucznych. W tym przypadku szacowane nakłady inwestycyjne to około 39 mln zł. Tyle ma pochłonąć budowa hal produkcyjnych o powierzchni 3,5 tys. mkw. wraz z zapleczem socjalno-biurowym, całą niezbędną infrastrukturą, zakupem maszyn i urządzeń, wyposażeniem biur oraz zakupem środków transportu.
– Szczegółowe dane dotyczące nakładów inwestycyjnych i zawartych kontraktów pozostają tajemnicą handlową przedsiębiorstwa – dodaje Grel. –. Z prowadzonych rozmów wiemy jednak, że firma zamierza wytwarzać produkty między innymi znanych, międzynarodowych marek.
Na obecnym etapie miasto czeka na przesłanie dokumentów przetargowych z Mielca, które umożliwią podpisanie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. To z kolei pozwoli nowemu właścicielowi wystąpić o pozwolenie na budowę, a po jego uzyskaniu przystąpić do wznoszenia nowego zakładu.
Niewykluczone, że do grona inwestorów w Podstrefie Chełm dołączy kolejna firma. – W ostatnich tygodniach spotkaliśmy się z kilkoma przedsiębiorcami, którzy w swoich planach inwestycyjnych biorą pod uwagę m.in. nasze miasto – mówi prezydent Fisz. – Dotyczy to zarówno obiektów handlowych, jak i produkcyjnych. Bardzo możliwe, że jedna z firm już w najbliższych dniach podejmie decyzję o wejściu do chełmskiej podstrefy.