Zespół Parków Krajobrazowych Polesia otrzymał 56 tys. zł na edukacyjne działania ekologiczne.
W programie chodzi o ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt na terenie chełmskich torfowisk oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców miasta i okolicznych gmin.
- Zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie, bo chcemy uczestniczyć w edukacji ekologicznej społeczeństwa - mówi Tomasz Jasielski, członek zarządu Comex Polska. - W naszym biznesie kierujemy się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Comex rozpoczął współpracę z ZPKP w kwietniu tego roku. Poza wsparciem projektu ekologicznego zapewnił również środki na zakup pomocy dydaktycznych dla Ośrodka Edukacji Ekologicznej ZPKP w Brzeźnie. Dzięki temu ośrodek wzbogacił się o komputerowy zestaw multimedialny do prezentacji, mikroskopy oraz wiele innych materiałów niezbędnych do badań naukowych.
- Każdego roku przyjeżdża do nas około 4 tys. osób z całej Polski. Doinwestowanie ośrodka pozwoli kontynuować kompleksową edukację przyrodniczą dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i służyć jako profesjonalne zaplecze badań naukowych - mówi Janusz Holuk, dyrektor ZPKP.
W projekcie już wzięło udział ponad 830 uczniów ze szkół w Chełmie oraz z okolicznych gmin. W programie zajęcia dydaktyczne w szkołach oraz dwudniowe wyjazdy o charakterze zielonych szkół. Podczas tych wycieczek młodzież i dzieci odwiedzają Chełmski i Sobiborski Park Krajobrazowy, Ośrodek Edukacji Ekologicznej ZPKP w Brzeźnie oraz cementownię. Spotkania te mają charakter interdyscyplinarnych zajęć przyrodniczych z konkursami i nagrodami.
Małgorzata Deneka-Angel, trener edukacji ekologicznej i koordynator tej części projektu tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi uczniów na zagadnienia związane z oszczędzaniem zasobów naturalnych, pokazanie, na czym polega prawidłowa gospodarka odpadami oraz ochrona ekosystemów. Kolejnych 500 uczniów zajęcia rozpocznie po wakacjach.