Zdzisław Kędzierawski jest po zawale. Lekarz rodzinny skierował go do przyszpitalnej poradni na badania wysiłkowe. Okazało się, że od 1 stycznia poradni już tam nie ma, a prywatna przychodnia, która przejęła kontrakt, odmówiła badań.
– Powiedziano mi, że poradnia nie ma odpowiedniego zaplecza, aby zareagować, gdyby coś złego ze mną się stało – mówi Zdzisław Kędzierawski. – To ja się pytam, dlaczego podjęła się takich, a nie innych usług medycznych, skoro nie jest do nich przygotowana?
Kędzierawski zżyma się, że przez ponad 40 lat potrącano mu z pensji składki na ZUS, a teraz odmawia mu się podstawowej opieki. Nie tak wyobrażał sobie swoją starość. Uważa, że obecny system pozostawił go samemu sobie.
Niestety, podobnych przypadków w mieście jest coraz więcej. Ostatnio do biura posła Zbigniewa Matuszczaka zgłosiła się 82-letnia Albina Foryt z prośbą o interwencję w jej sprawie.
– To, co ta kobieta nam przekazała, wręcz nas zaskoczyło, ale i głęboko poruszyło – mówi Witold Radwański, szef biura posła Matuszczaka. – Już 5 stycznia upłynął jej termin zdjęcia gipsu z nadgarstka. Czas był najwyższy, gdyż ręka zaczęła sinieć. Tymczasem żadna z przychodni, do których kobieta się zwróciła, nie chciała jej od razu pomóc. W dwóch poradniach, posiadających kontrakt z NFZ wyznaczono jej... miesięczny termin wizyty. Tylko po to, aby zdjąć gips i sprawdzić, czy z nadgarstkiem jest już wszystko w porządku.
Przypadek Albiny Foryt skłonił posła do oficjalnego wystąpienia do Krzysztofa Hetmana, marszałka województwa lubelskiego.
"... pomimo upływu dwóch tygodni od początku roku, dyrekcja Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala w Chełmie nie zdołała doprowadzić do podpisania z NFZ kontraktu na finansowanie usług przychodni przyszpitalnej w 2011 r. W efekcie, na skutek braku kontraktów, nie działa tam siedem poradni: onkologiczna, nefrologiczna, gruźlicy i chorób płuc, kardiologiczna, reumatologiczna, logopedyczna, ortopedia ruchu i ortopedia dziecięca. W tej sytuacji na terenie Chełma świadczenia w zakresie ortopedii i traumatologii narządów ruch świadczą tylko dwie przychodnie: Luxmed Sp. z o.o. i Tp-Med.” – napisał Zbigniew Matuszczak.
Matuszczak zwrócił też uwagę, że sytuacja, w której wojewódzka jednostka, jaką jest budowany przez wiele lat ogromnym nakładem sił i środków chełmski szpital, wkracza w nowy rok bez możliwości świadczeń podstawowych usług zdrowotnych w dobrze wyposażonej przychodni, jest po prostu skandaliczna.
Jego zdaniem, z tego powodu mieszkańcy miasta i powiatu chełmskiego są praktycznie pozbawieni możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Poseł jeszcze czeka na odpowiedź marszałka.