Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa uzyskała nowe uprawnienie. Minister nauki i szkolnictwa wyższego 8 stycznia nadał jej prawo do organizowania państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym.
Certyfikat z języka polskiego jako obcego jest jedynym państwowym dokumentem poświadczającym jego znajomość. Uprawnienia do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych nadawane są ubiegającym się jednostkom po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Komisja ta ustala także harmonogram sesji egzaminacyjnych oraz nadzoruje przebieg egzaminów.
– Egzamin certyfikatowy z języka polskiego pozwala przystępującym do niego kandydatom nie tylko na potwierdzenie poziomu opanowania języka, ale także na podniesienie swoich kwalifikacji – mówi prof. Józef Zając, senator RP i prorektor PWSZ. – Stwarza on obcokrajowcom studiującym lub pracującym w Polsce możliwość rozwoju zawodowego, który jest gwarancją lepszej przyszłości. Posiadanie certyfikatu umożliwia także osobom ubiegającym się o Kartę Polaka lub o polskie obywatelstwo na udokumentowanie znajomości języka polskiego, a tym samym na wykazanie związków z polskością.
Chełmska uczelnia od lat prowadzi lektoraty języka polskiego, przygotowujące obcokrajowców do podjęcia studiów na różnych kierunkach. Współpracuje także z towarzystwami kultury polskiej funkcjonującymi zwłaszcza na Ukrainie, których członkowie biorą udział w projektach realizowanych przez chełmską PWSZ. Ramą dla tych projektów są konkursy Senatu RP w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.
– Celem działań podejmowanych przez uczelnię jest umożliwienie młodym Polakom, którym przyszło żyć w innej rzeczywistości, kontaktu z kulturą polską, w tym z ojczystym językiem, historią Polski, a także z naszymi tradycjami i zwyczajami. To, co robimy wpisuje się w rządowy program, który wyznacza kierunki polityki wobec Polonii i Polaków za granicą.
Zdaniem prof. Zająca organizacja egzaminów certyfikatowych z języka polskiego przez chełmską PWSZ z jednej strony zwiększa jej prestiż, a z drugiej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom cudzoziemców, których z roku na rok przyjmuje na studia coraz więcej. Obecnie jest ich tam już ponad 100.