Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie już od trzech lat uczestniczą w programie edukacyjnym "Przywróćmy Pamięć”.
- Głównym celem programu jest zainteresowanie młodych ludzi wielokulturową przeszłością ich regionu - mówi Monika Krawczyk, prezes fundacji. - Chcemy zwrócić ich uwagę na zachowane zabytki kultury żydowskiej i uświadomić konieczność otoczenia ich opieką.
W ramach programu fundacja organizuje szkolenia regionalne dla uczniów ze szkół i ośrodków kultury. Prowadzą je wykwalifikowani animatorzy, którzy pomagają młodzieży w realizacji projektów przez nią stworzonych. Szkolenie w Chełmie zaplanowano na 10 listopada i poza gospodarzami zostały na nie zaproszone reprezentacje średnich szkół w Łęcznej, Józefowie, Biłgoraju i Kraśniku.
- Przystępując do programu nasza młodzież objęła opieką cmentarz żydowski przy ul. Kolejowej - mówi Zbigniew Lubaszewski, nauczyciel historii i znany w mieście regionalista. - Przynajmniej raz w roku, wspólnie z działaczami Stowarzyszenia "Miasteczko”, robimy tam gruntowne porządki. Uczniowie w literaturze i Internecie zbierają też materiały na temat żydowskiej przeszłości ich miasta oraz gromadzą relacje świadków. Ostatnio spotkały się z 80-letnim Davidem Lorberem, byłym chełmianinem, który obecnie mieszka w Brazylii.
Rozpoznając miejsca naznaczone obecnością społeczności żydowskiej uczniowie z "szóstki” tworzą historyczną mapę Chełma, będącą jednocześnie przewodnikiem po żydowskich ścieżkach miasta. Powstający materiał jest na tyle oryginalny, że zdaniem Lubaszewskiego i pracowników Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej z czasem powinien zostać opublikowany. Tymczasem najnowszy pomysł gospodarzy zaplanowanego szkolenia to dotarcie do osób wyróżnionych przez jerozolimski Instytut Yad Vashem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
- Odkrywanie nieistniejącego świata chełmskich Żydów okazało się bardzo pasjonujące - mówi Monika Rusała, uczennica Lubaszewskiego. - Szczególnie zainteresowały mnie obrzędy i obyczaje synagogalne. Sporo już o nich wiem.
Intencją organizatorów szkolenia jest nie tylko budowanie poczucia tożsamości młodych ludzi w oparciu o lokalne dziedzictwo. Spotkanie ma również służyć integracji szkół, realizujących, w ramach jednego programu, różne projekty.