Uniwersytet Trzeciego Wieku na dobre wpisał się w życie Chełma i jego mieszkańców. Ciekawe wykłady przyciągają rzesze słuchaczy, a z roku na rok przybywa chętnych do nauki.
Skąd takie zainteresowanie? – To bardzo proste – mówi Dominika Staszczyk, koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Osoby starsze coraz częściej nie chcą ograniczać swojego planu dnia wyłącznie do opieki nad wnukami czy oglądania telewizji.
Zajęcia pozwalają im nie tylko lepiej poznać ciągle zmieniającą się rzeczywistość, ale przede wszystkim uwierzyć we własne siły i możliwości.
– Zawsze byłam bardzo aktywna i ciekawa świata, ale odkąd przeszłam na emeryturę zaczęło mi brakować chęci, żeby coś robić i z kimś się spotkać. Zamknęłam się w czterech ścianach i było mi z tym bardzo źle – mówi pani Maria.
– Zajęcia okazały się dla mnie odskocznią od szarej codzienności. Każdego dnia dowiaduję się czegoś nowego, poznaję wielu ludzi i czuję się szczęśliwa bardziej, niż kiedykolwiek.
Nauka dla seniorów jest bezpłatna, a wykłady są prowadzone przez pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i obejmują kilka sekcji tematycznych.
W tym semestrze studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą m.in. poznawać kulturę języka oraz dowiedzą się, jak zjawiska losowe wpływają na nasze życie.
Zaplanowano też wycieczkę szlakiem wiodącym wzdłuż Bugu oraz cykliczne spacery po Chełmie połączone z zajęciami nordic walking.
W działalność uczelni włączają się też sami studenci. Niektórzy z nich wcielą się w rolę wykładowców i sami poprowadzą zajęcia. Będą dotyczyć rozwoju psychicznego i samorealizacji oraz historii Grodów Ziemi Chełmskiej.