Tym razem ucieszą się więc krawcy, szewcy i zegarmistrze. Zwolnieni z podatku będą bezrobotni, którzy podjęli działalność gospodarczą na własny rachunek. Ściągnięciu do Chełma inwestorów ma służyć taka sama decyzja, jeśli chodzi o grunty, budowle i budynki położone na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zachętą dla 3 Brygady Zmechanizowanej jest propozycja zastosowania ulg w odniesieniu do nieruchomości zajętych na potrzeby jednostek wojskowych.
– Chcemy pomóc też jednostkom, które i tak z zasady wspieramy finansowo – powiedział Wiesław Klasura, skarbnik UM. – Mam na myśli publiczne placówki opieki zdrowotnej lub stowarzyszenia prowadzące statutową działalność charytatywno-opiekuńczą.
Na wsparcie w postaci zwolnienia od podatku mogą też liczyć, przez pięć lat, właściciele domków jednorodzinnych, którzy na własny koszt przyłączyli się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zbudowali instalację centralnego ogrzewania na paliwo ekologiczne.
Ostateczną decyzję w sprawie zwolnień od podatków podejmą radni podczas najbliższej sesji rady miejskiej. O ile zaakceptują propozycję zarządu, miejski budżet uszczupli się o 200-400 tys. zł, czyli o ok. 0,03 proc.