(fot. Jacek Barczyński)
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i prezes firmy „Antro” podpisali umowę na przebudowę uczelnianego budynku przy ul. Nowy Świat 3 na akademik. Prace rozpoczną się już w grudniu, a zakończą w sierpniu przyszłego roku.
– Wartość inwestycji to 6,5 mln zł, z czego z Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało nam 5,2 mln zł dofinansowania – mówi prof. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ. – Finalnym efektem ma być blisko 200 miejsc dla studentów w klimatyzowanych 1, 2 i 3-osobowych pokojach z łazienkowymi aneksami. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji także kuchnie na półpiętrach, pokoje cichej nauki oraz szerokopasmowy internet i sieć telewizyjną.
Zabiegając od dwóch lat o pieniądze na urządzenie akademika uczelnia miała już gotową dokumentację przebudowy i zagospodarowania pięciokondygnacyjnego obiektu na nowe cele. Wcześniej budynek ten zajmował Instytut Nauk Humanistycznych. Z czasem, w wyniku redukcji liczby studentów, instytut został przeniesiony do innego budynku. Z uwagi na swój charakter opuszczony obiekt aż prosił się o wykorzystanie go na akademik, którego uczelnia dotąd nie miała.
– Wraz z wybudowaniem akademika Chełm stanie się już w pełni akademickim miastem – mówi prof. Józef Zając, prorektor PWSZ. – To też szansa na integrację studenckiej społeczności i wyzwolenie jej wszechstronnej aktywności. W ten sposób studenci staną się też widoczni w mieście i wywrą wpływ na jego koloryt.
Z roku na rok akademik był coraz bardziej potrzebny. W PWSZ podjęło naukę o 17 proc. więcej studentów niż przed rokiem. Tylko na kierunku mechaniki i budowy maszyn przybyło 426 studentów, w zdecydowanej większości spoza województwa.
W uczelnianym budynku pół parteru zajmuje przychodnia zdrowia. Inwestorowi to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, obecność tej placówki może dodatkowo wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców akademika.