Dwie grupy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego odniosły sukces w ramach Multimedialnego Projektu Centropy, adresowanego do młodzieży z krajów grupy wyszehradzkiej. Jeden zespół zdobył główną nagrodę, a drugi wyróżnienie. Jako laureaci wszyscy zostali zaproszeni na uroczystą galę zorganizowaną w budapeszteńskim Muzeum Pamięci o Holokauście.
Zadaniem uczestników projektu było stworzenie materiału w wybranej formie poświęconego dziejom lokalnych społeczności żydowskich, ich kulturze i tradycjom, konkretnej osobie lub miejscu. Obie grupy z Chełma zdecydowały się na formy filmowe. Zwycięski zespół skupił się na dziejach chełmskich Żydów, którzy w 1939 r. stanowili blisko połowę ludności miasta, a wyróżniony w swoim materiale przedstawił Tanię Ivry, przedwojenną chełmską dentystkę ze znanej społecznikowskiej rodziny.
W ramach obu zespołów uczniowie wyznaczyli sobie role producentów, aktorów, lektorów, scenarzystów, scenografów, operatorów i montażystów.
– W naszym filmie zatytułowanym „Widmo serca miasta” staraliśmy się przedstawić historię chełmskich Żydów od czasów, kiedy się w naszym mieście pojawili, po ich zagładę, czyli marsz śmierci i likwidację miejscowego getta – mówi Dawid Walczuk, producent zwycięskiego obrazu. – Odwiedzaliśmy miejsca utrwalone na archiwalnych zdjęciach i przedwojennych pocztówkach. Skupiliśmy się także na nieistniejącym już tzw. Okrąglaku, który przez lata stanowił centrum żydowskiego handlu.
W Budapeszcie galę poprzedziły zajęcia warsztatowe. Między innymi miały służyć integracji wszystkich laureatów projektu, poza Polską także z Węgier, Czech i Słowacji.
Po tym doświadczeniu Dawid zastanawia się nad próbą dostania się do łódzkiej „Filmówki”. Poza nim w zwycięskim zespole byli Karolina Śniatkowska, Kinga Kosz, Michał Otkała, Krzysztof Jakubowicz i Tomasz Pawlikowski. Do udziału w projekcie swoich uczniów zachęciła Anna Popielewicz.