Prace potrwają na pewno ponad rok. Ale warto czekać, by móc potem korzystać z gruntownie zmodernizowanego obiektu. Dworzec kolejowy w Chełmie będzie "modernistyczny, przestrzenny, nowoczesny i ekologiczny".
W taki sposób tę inwestycję określają Polskie Koleje Państwowe czyli inwestor zadania o wartości blisko 26 mln zł.
Obecnego budynku dworca, który powstał jeszcze w 1961 na pewno ani modernistycznym, ani nowoczesnym określić nie można. I niewiele z niego zostanie, bo nic nie zmieni się chyba tylko w piwnicach. Całość ma zyskać zupełnie nowy wygląd.
- Nowa bryła dworca będzie geometryczna z dominantą w postaci wieży zegarowej o wysokości prawie 15 metrów. W miejscu wschodniego skrzydła powstanie przeszklona od góry wiata przylegająca do budynku. Zadaszy ona nową część placu dworcowego, na której przewidziano miejsca do odpoczynku dla pasażerów, a także ogródki letnie dla kawiarni czy restauracji - informuje Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego PKP.
Elewacja ma być wykonana z ułożonej w geometryczne wzory cegły licowej w kolorze kredowym. Upiększyć budynek mają zaś pnącza winobluszczu na wschodniej i zachodniej ścianie.
Z nowoczesnych przestrzeni skorzystają pasażerowie. Dostaną do dyspozycji 250-metrowy hol o wysokości dwóch kondygnacji. Jego posadzka będzie granitowa, a ściany wykonane z betonu architektonicznego. Na jednej z nich zostanie wyeksponowany i podświetlony, odciśnięty w formie plan miasta w kształcie orła.
- Jest to nawiązanie do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. Układ urbanistyczny tej części miejscowości przypominał kształtem zarys orła. Miało to symbolizować odrodzenie państwa polskiego oraz jego rozwój gospodarczy - precyzuje Sarna.
Oczywiście będą nowiutkie ławki, gabloty, elektroniczne tablice z rozkładem jazdy, a także nowoczesne toalety i mały pasaż handlowy. Całość zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Całością nowych instalacji i urządzeń będzie zarządzał system BMS (Building Management System). Zadba on również o optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. Poza tym na dworcu zostaną zastosowane energooszczędne oświetlenie oraz pompy ciepła - podkreśla Bartłomiej Sarna.
W ramach inwestycji powstaną również nowe miejsca parkingowe na zewnątrz. Pojawią się stojaki na rowery i sporo drzew oraz krzewów.
Koszt budowy to 25,99 mln zł. Za tekie pieniądze inwestycję zadeklarowała się zrealizować firma Texom Sp. z o.o., z którą właśnie podpisano umowę.
- Inwestycja jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych i ubiega się o refinansowanie kosztów z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dokumentacja projektowa została dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podaje Barłomiej Sarna.