Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

11 maja 2012 r.
13:44
Edytuj ten wpis

W Chełmie rozpoczynają się Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: Zdjęcie autora sad
0 3 A A
Jednym z gości ubiegłorocznej imprezy był Zbigniew Zamachowski (Organizatorzy)
Jednym z gości ubiegłorocznej imprezy był Zbigniew Zamachowski (Organizatorzy)

Tegoroczna impreza rozpoczyna się w niedzielę i potrwa do 27 maja. To już jej dziewiąta odsłona. W programie znalazło się wiele ciekawych wydarzeń i zaskakujących niespodzianek. Wśród nich warsztaty kulinarne, podczas których bp Karpiński będzie smażył placki ziemniaczane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Imprezę organizuje, jak co roku Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana”. W ciągu najbliższych dwóch tygodni czekają nas wystawy, wykłady, koncerty, warsztaty, projekcje filmowe oraz spotkania z ciekawymi gośćmi.

– Zapraszanie wielkich osobowości dających swym życiem świadectwo wiary w wyższe wartości stało się niewątpliwie tradycją imprezy – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie. – Naszym głównym celem jest wskazanie osobom szukającym celów życiowych, godnych do naśladowania wzorców.

Gościem specjalnym w tym roku będzie Artur Barciś. To ceniony aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser. Wybitny reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi wygłosi wykład pt.: "Rola autorytetów we współczesnym świecie”. Będzie też okazja, aby porozmawiać z dziennikarzem Krzysztofem Ziemcem, reżyserką i scenarzystką Magdaleną Piekorz, pisarzem i dziennikarzem Rafałem Ziemkiewiczem oraz chełmskim literatem Henrykiem Radejem.

– W tym roku będziemy gościć niesamowitych podróżników, którzy opowiedzą nam o swoich wyprawach – dodaje Boniecki. – Dominik Włoch pielgrzymuje pieszo do różnych miejsc. Jego najbardziej znane wyprawy to podróż z Gdańska do Jerozolimy oraz pielgrzymka pokoju Moskwa-Fatima-Jerozolima-Asyż. Krzysztof Skok, w 2008 roku wyruszył w samotną podróż rowerem z Sopotu do Pekinu. Podobną inicjatywę podjął Piotr Kuryło, który obiegł cały świat w intencji pokoju. Igor Strojecki, prawnuk topografa, etnografa i archeologa Leona Barszczewskiego, opowie o podróżach oraz badaniach swojego pradziadka.

Ale to nie wszystko. W programie Dni Kultury Chrześcijańskiej znajdzie się też m.in. przegląd twórczości filmowej Magdaleny Piekorz. Nowym wydarzeniem będzie Mini Maraton Literacki Ryszarda Kapuścińskiego.

Przed nami też warsztaty m.in. literackie i genealogiczne. – Niewątpliwą atrakcją będą warsztaty kulinarne poprowadzone przez ks. bpa Ryszarda Karpińskiego – zdradza Boniecki i dodaje: Biskup będzie osobiście smażył placki ziemniaczane według własnej receptury. Opowie również o tym, jak owe placki smakowały Janowi Pawłowi II. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o pontyfikacie naszego papieża.

Wstęp na wszystkie imprezy związany z DKCh będzie bezpłatny.

Program Dni Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela, 13 maja
godz. 12:00
• Msza św. inaugurująca Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie
- Kościół p.w. Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska)

Poniedziałek, 14 maja

Dzień Ryszarda Kapuścińskiego
godz. 11:00
• "Hombre Kapuściński” – promocja książki; wykład wygłosi Mirosław Ikonowicz, dziennikarz PAP
• warsztaty dziennikarskie dla zainteresowanych poprowadzi Mirosław Ikonowicz - IV LO (ul. Św. Mikołaja)

Wtorek, 15 maja
godz. 11:00
• "Zaklinanie języka” - warsztaty poetyckie dla młodzieży realizuje
Henryk Radej, poeta i publicysta – I LO (ul. S. Czarnieckiego)
godz. 12:00
• "Rola autorytetów we współczesnym świecie” – wykład reż. Krzysztofa Zanussiego - ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)

Środa, 16 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 12:00
• "Arystokraci w nowej Rosji”, " Labirynt”, " Przybysze” , "Znaleźć,
zobaczyć, pochować”, "Dziewczyny z Szymanowa” – filmy dokumentalne – Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów) – wstęp wolny

Czwartek, 17 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 12:00
• "Senność ” - projekcja filmu – ChBP (ul. Partyzantów) – wstęp wolny
godz. 12:00
• " Dla ducha i ciała - placki ziemniaczane księdza biskupa” - warsztaty
kulinarne – prowadzi ks. bp Ryszard Karpiński – ZSE i III LO (ul. Sienkiewicza)

Piątek, 18 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 11:30
• "Pręgi” - projekcja filmu – ChBP (ul. Partyzantów) – wstęp wolny
godz. 13:00
• Spotkanie z reżyser Magdaleną Piekorz – ChBP (ul. Partyzantów)


Poniedziałek, 21 maja
godz. 11:00
• "Aktorstwo – gwiazdowanie czy powołanie?” – spotkanie z aktorem Arturem Barcisiem - Zespół Wychowania i Pomocy Psychologicznej (ul. Trubakowska)
godz. 9:50
• "Rowerem do Pekinu” – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Skokiem z Gdańska – ZSO nr 8 (ul. Połaniecka )
godz. 17:30
• "Rozmowy bez retuszu” – wywiad-rzeka z Arturem Barcisiem, promocja książki aktora i Marzanny Graff – ChBP (ul. Partyzantów)

Wtorek, 22 maja
godz. 10:00
• "Pielgrzym pokoju – pieszo do Asyżu” – spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Włochem z Gdańska – IV LO (ul. Św. Mikołaja)
godz. 12:00
• "Pielgrzym pokoju – pieszo do Asyżu” – spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Włochem z Gdańska – ZSE i III LO (ul. H. Sienkiewicza)
godz. 12:00
• "Rowerem do Ziemi Świętej” – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Skokiem z Gdańska – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy 10)

Środa, 23 maja
godz. 12:00
• "Kultura chrześcijańska a współczesny postmodernizm” – wykład wygłosi Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej” i "Uważam Rze” – I LO (ul. S. Czarnieckiego)
godz. 17:30
• "Fletnia i łuk” – najnowszy tom wierszy Henryka Radeja – spotkanie autorskie – (Dyskusyjny Klub Książki Chełmskiej Biblioteki Publicznej, ul. Partyzantów 40)

Czwartek, 24 maja
godz. 12:30
• Otwarcie wystawy "Leon Barszczewski (1849 -1910). Od Samarkandy do Siedlec” z udziałem Igora Strojeckiego, prawnuka L. Barszczewskiego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 13:00
• Gawęda na temat podróżnika i etnografa Leona Barszczewskiego – Igor Strojecki z Warszawy – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 17:00
Zlot miłośników twórczości Ryszarda Kapuścińskiego
Pawłów – "Kapumaniacy”
• "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller” – promocja książki i spotkanie z Markiem Millerem, dziennikarzem, twórcą Laboratorium Reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim – ChBP (ul. Partyzantów)

Piątek, 25 maja
godz. 10.30
• "Odkrywamy rodzinne korzenie” – warsztaty genealogiczne prowadzi Igor Strojecki z Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 18:00
• Wystawa " XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego” – spotkanie z Igorem Strojeckim, dziennikarzem i genealogiem, prawnukiem L. Barszczewskiego – Galeria Ryszarda Karczmarskiego (ul. Lwowska 24)
godz. 18:00
• Msza św. w intencji uczestników DKCh połączona z koncertem chórów – Kościół p.w. Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska)

Niedziela, 27 maja
godz. 11:00
• "Pieszo dla pokoju” – spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kuryło z Augustowa, który samotnie obiegł ziemię w intencji pokoju – I LO (ul. S. Czarnieckiego)

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty