Jak zatamować krwotok i pomóc osobie z chorym sercem. Co zrobić, gdy ktoś złamie nogę i w jaki sposób ustrzec się zakaźnych chorób. Kto był wczoraj na spotkaniu w ramach programu "Sierpień ze zdrowiem” zna już odpowiedź na te pytania.
Program opiera się na cyklicznych spotkaniach podczas których nie tylko można się czegoś nauczyć, ale także ciekawie spędzić czas i wygrać nagrody. Wczoraj miało miejsce już drugie z kolei. Przed nami jeszcze dwa: 20 i 27 sierpnia. Tak jak poprzednie rozpoczną się o godz. 11 i potrwają do godz. 13.
– Proponujemy też uczestnikom bezpłatne badania ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu – dodaje Cichowicz. – Specjaliści nauczą kobiety, w jaki sposób same mogą badać swoje piersi. Będzie też okazja, aby sprawdzić swoją wagę, dowiedzieć się czy jest prawidłowa oraz jak zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Dotąd największym zainteresowaniem cieszyły się jednak projekcje filmów. To krótkie, około pięciominutowe materiały, z których można dowiedzieć się, jak postępować w nagłych wypadkach: na ulicy, w domu czy w szkole. Są też filmy o tym, jak ustrzec się zakaźnych chorób i jak zachować się po ugryzieniu kleszcza.
– Świetny pomysł – ocenia pani Teodozja, która przyszła na wczorajsze spotkanie. – Filmy są proste i naprawdę pouczające. A przy okazji zbadałam sobie ciśnienie i wygrałam parasol.
Bo każdy, kto przyszedł na projekcję filmów dostał do wypełnienia ankietę. Dla uczestnika jej wypełnienie było przepustką do losowania nagród. Dla urzędu miasta, analiza ankiet będzie pomocna przy przygotowaniu kolejnej edycji programu ochrony i promocji zdrowia na 2010 rok.
Spotkania w ramach programu "Sierpień ze zdrowiem” organizowane są na skwerze przy ul. Obłońskiej 20. W razie złej pogody impreza, tak jak wczoraj, jest przenoszona do budynku, gdzie mieści się wydział spraw społecznych UM.
W realizację programu zaangażował się nie tylko Urząd Miasta Chełm, ale także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenie Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki”, chełmski oddział Lubelskej Fundacji Rozwoju i Stowarzyszenie Ośrodek Wspierania Rodziny.